Köyde tavuk çiftliği isyanı

Köyde tavuk çiftliği isyanı
Köyde tavuk çiftliği isyanı
Zonguldak'ın Şeyhoğlu Köyü'nde kurulması planlanan tavuk çiftliği, köy halkını ayaklandırdı.

ÇAYCUMA - Tavuk üreticisi 57 yaşındaki Refik Uzun, 621 nüfuslu köyde oturan bir kişiden satın aldığı 8 dönümlük tarım arazisine 29 bin kapasiteli 'Etlik Piliç Yetiştirme Çiftliği' kurmak için geçen 23 Ocak'ta Zonguldak İl Özel İdaresi'ne ruhsat başvurusunda bulundu. Devlet Su İşleri 232'nci Şube Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nce yapılan incelemeler sonunda, gerekli önlemler alındıktan sonra söz konusu çiftliğin yapılmasında sakınca bulunmadığı yönünde rapor verildi.

İMZA KAMPANYASI
Köylüler ise Refik Uzun'un araziyi fidan dikme bahanesiyle satın aldığını ileri sürerek, tavuk çiftliğine karşı imza kampanyası başlattı. Topladıkları imzalarla Valilik ve Çaycuma Kaymakamlığı'na başvuran, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı'na da mektupla durumu bildiren köylüler, bir sonuç alamayınca köy meydanında toplanarak, ellerindeki pankart ve dövizlerle çiftliğin kurulacağı araziye yürüdü. Evlerine yaklaşık 150 metre uzaklıkta tavuk çiftliği yapılması düşünülen arazide içme suyu kuyularının bulunduğunu, ayrıca araziden derenin de geçtiğini söyleyen köylüler, sloganlarla tepkilerini gösterdi.

Köy Muhtarı Yasin Aktaş, "Araziyi, 'fidan dikeceğim' diye aldı. Sonradan öğrendik ki tavuk çiftliği yapacakmış. Biz köyümüze tavuk çiftliği istemiyoruz. Topladığımız imzalarla gerekli yerlere dilekçemizi verdik. Şu ana kadar bir sonuç alamadık. Ama biz bu çiftliğin kurulmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

'ENDİŞEYE GEREK YOK'
Tavuk üreticisi Refik Uzun ise yasal tüm başvurularını yaptıklarını belirterek, "Raporlar olumlu çıktı. Orada yaşayan köylülerin endişe etmesine gerek yok. Çünkü koku olmayacak, atıklar içme sularına ve dereye karışmayacak. Onlarla ilgili her türlü tedbirimizi almış olacağız. Önümüzdeki günlerde modern tesisin yapımına başlayacağız" diye konuştu.

DHA - Durmuş SEVİNDİK


  ETİKETLER:

  ZONGULDAK

  ,

  çevre

  ,

  Köy

  ,

  Tarım

  ,

  Modern

  ,

  gıda

  ,

  rapor

  ,

  koku

  ,

  Karşı

  ,

  Çaycuma