'Köye döndük, otla besleniyoruz'

Terörle mücadele nedeniyle boşaltılan Hakkâri'nin Yüksekova ilçesine bağlı Güvenli Köyü'ne dönenler bir yıldır, elektrik, su olmadan yıkık evler ve kurdukları çadırlarda yaşıyor.

HAKKÂRİ - Terörle mücadele nedeniyle boşaltılan Hakkâri'nin Yüksekova ilçesine bağlı Güvenli Köyü'ne dönenler bir yıldır, elektrik, su olmadan yıkık evler ve kurdukları çadırlarda yaşıyor.
Güvenli, 1992'de güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı. Binlerce kişi evlerini, tarlalarını, hayvanlarını bırakarak göç etti. Yüksekova'ya yerleşen köylülerden 20 haneden oluşan 190 kişi, geçen yıl devletin de isteğiyle köylerine dönüp yerleşti. Bugüne kadar hiçbir destek almadıklarını söyleyen köylülerin bir kısmı yıkık evlerine, bir kısmı da kurdukları çadırlara yerleşti.
Elektrik, su ve okul bulunmayan köyde su ihtiyacını köyden geçen dereden sağlayan köylüler, geceleri gaz lambası ışığında oturuyor. Köyün 60 çocuğu da okul olmadığı için eğitimden yoksun kalıyor.
Devletin dön çağrısına uyarak köylerine döndüklerini dile getiren Hacı Bala, hayvanları, hiçbir gelirleri de bulunmadığını anlatarak, "İnsanlar dağlardan topladıkları otları yiyerek karınlarını doyuruyor. Burada kendi kaderimizle baş başa bırakıldık" dedi. Köylüler, terörden zarar görenlere verilecek tazminat konusunda başvuruda bulunduklarını, ancak henüz bir sonuç alamadıklarını dile getirdi.
Avrupa'dan eleştiri
Öte yandan Hakkâri kent merkezinde gezi ve incelemelerde bulunan Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Sjoerd Gosses, geçen pazartesi günü yaptığı açıklamada "Köye dönüşler konusunda Ankara'dan aldığımız duyumlar her şeyin iyi gittiği yönünde. Ancak anlatılanların sahadaki gibi olmadığını gördük. Bölgedeki mayınların temizlenmesiyle ilgili bir kampanyamız var. Güvenlik sağlanırsa kampanyamızı başlatacağız" demişti.


    http://www.radikal.com.tr/7465017465010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.