Köye döndüler pişman oldular

Gürpınar ilçesine bağlı Beşbudak Köyü ve yedi mezrasından, terör olayları nedeniyle beş yıl önce kent merkezine göç eden 384 aileden 130'u, geri dönüş projesi kapsamında köylerine dönünce hüsrana uğradı.
Haber: OSMAN BEKLEYEN / Arşivi

VAN - Gürpınar ilçesine bağlı Beşbudak Köyü ve yedi mezrasından, terör olayları nedeniyle beş yıl önce kent merkezine göç eden 384 aileden 130'u, geri dönüş projesi kapsamında köylerine dönünce hüsrana uğradı.
1996 yılında boşaltılan Beşbudak Köyü ile Karyağdı, Çizgili, Bağlıdere, Baltutan, Arkaç, Geçkalmaz ve Atabinen mezralarında oturan Alan aşiretine mensup 2 bin 500 kişilik 384 aile Van'a göç etti. Bir süre önce 130 aile Van Valiliği'ne başvurarak 'Geri Dönüş Projesi' kapsamında 40 gün önce köylerinin yolunu tuttu. Ancak, verilen destek sözlerinin yerine getirilmemesi sonucu köylüler, Kızılay'ın dağıttığı 80 çadır ile harabe evlere yerleşti.
Köylülerden Kazım Güven, "Terörün bizlerde bıraktığı acılar çok büyük Bu acımız, devlet tarafından unutulmakla daha da arttı. Evlerimiz, okulumuz, camimiz bir an önce yapılsın ve bize sahip çıkılsın" dedi.
Tekrar kente göç edecekler
Alan aşireti temsilcisi Memduh Başıbüyük ise 40 gündür hiç yardım alamadıklarını ifade ederek şöyle konuştu:
"Aşiret olarak biz bu topraklar için 138 şehit ve 205 gazi verdik. PKK evlerimizi, okulumuzu, camimizi yakıp yıkıp hayvanlarımızı telef etti. Merkez köykent olma hayaliyle geri dönüp eskisi gibi yaşayacağımızı düşünmüştük. Bize köye dönmemiz halinde yardım yapılacağı ve ev sözü verildi ama tutulmadı. Dönmeyi bekleyen 254 ailenin bu şartlarda gelmesi imkânsız. Başbakanlık projemizi uygun görmesine rağmen ödenek çıkarmadı. Valilik bu proje için gerekli bütçenin olmadığını söyledi. Onaracağımız evlerde 40-50 aileyi bırakıp kışın tekrar Van'a göçeceğiz."