'Köye dönüş' faturası Ankara'yı korkutuyor

'Süre uzatılsın'
Terörle mücadele için köyleri boşaltılan kişiler AİHM'ye açtığı davaları kazanıyor. Dışişleri hükümete bu kişiler için kurulan komisyonlara başvuru süresinin uzatılmaması halinde cezaların artacağı bilgisini verdi.
Kuyruk uzun
Ekim 2004'te kurulan ve başvuru süresi temmuzda bitecek olan komisyonlara 69 bin 832 kişi başvurdu. Başvurulardan 1595'i incelendi ve 1253'ü reddedildi. Sadece 342 kişi için tazminat ödenmesine karar verildi.
Fatura kabarabilir
AİHM ise 1500 kişiden 24'ünün başvurusunu sonuçlandırdı, Türkiye'ye 4.8 milyon YTL ceza verdi. Dışişleri'ne göre komisyonda bekleyen 69 bin 490 kişi de dava açarsa Türkiye milyarlarca YTL ceza alabilir.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) nezdinde Abdullah Öcalan davasında 'yeniden yargılama', Leyla Şahin davasında da 'türbana yasak' sınavı veren hükümet, bir sınavı da 'köy boşaltmalar' nedeniyle verecek. Türkiye, köy boşaltmalarla ilgili yaklaşık milyarlarca YTL'lik tazminatla karşı karşıya kalabilir.
4.8 milyon YTL ödendi
Köye dönüş için açılan davaların AİHM' de Türkiye'yi çok zorlamasından çekinen Dışişleri Bakanlığı, ağır tazminatlardan kurtulabilmek için hükümete, Terör Tazmin Yasası'nın yürürlük süresinin bir yıl daha uzatılmasını önerdi. Konunun önemine dikkat çekmek isteyen Dışişleri, hükümete, "Türkiye, boşaltılan köyler nedeniyle AİHM'ye yapılan 1500 başvurudan sadece 24'ü için 4.8 milyon YTL ödemek zorunda kaldı" dedi. Yani, başvuru başına ortalama 200 bin YTL ödendi.
Tazminatla ilgili kurulan komisyonlara başvuran 69 bin 832 kişiden bugüne kadar sadece 342'sine tazminat verildi. AİHM, komisyonların etkin bir iç hukuk yolu olmadığı sonucuna varırsa geri kalan 69 bin 490 kişinin Türkiye'yi mahkûm ettirme ihtimali ortaya çıkacak. Emsal davalar göz
önüne alınarak yapılacak doğru orantılı bir hesaplama Türkiye'nin yaklaşık (maksimum) 14 milyar YTL'lik tazminat tehdidiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.
Temmuz ayı çok kritik
Dışişleri'ne göre, Türkiye'nin AİHM nezdinde önünde üç büyük dava grubu var. Bunları, köye dönüşler için yapılan başvurular, Rum başvuruları ve cemaat vakıflarının başvuruları oluşturuyor. Köye dönüş başvuruları için Temmuz 2005'in 'kritik' önemde olduğuna dikkat çeken bakanlık, bu başvuruların 'ağır tazminat'la sonuçlanacağı endişesinden hareketle, hükümetin 'yeni yasal düzenlemeler' yapmasını istedi.
Bakanlık, bu konudaki endişelerini ve isteklerini hükümete şöyle anlattı:

 • Terör eylemleri ve terörle mücadele kapsamındaki faaliyetler nedeniyle maddi zarara uğrayan kişilerin zararlarının karşılanması için bir iç hukuk yolu oluşturması amacıyla hazırlanan 'Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Yasa' Temmuz 2004'te, yönetmelik ise Ekim 2004'te yürürlüğe girdi.
 • Bu çerçevede kurulan zarar tespit komisyonları başvuruları incelemeye başladı.
 • AİHM, önünde bulunan binlerce 'köye dönüş' başvurusu bakımından, tazmin mekanizmasının etkin iç hukuk yolu oluşturup oluşturmadığına karar verecek.
 • AİHM, kurulan bu komisyonların etkin iç hukuk yolu oluşturduğuna karar verirse, başvuruları önce iç hukuk yolunu tüketmek üzere geri gönderebilecek.
 • Yoksa, uzun süredir bekleyen başvuruları hızla ve muhtemelen yüksek tazminat içeren kararlarla sonuçlandıracak.
 • Komisyonlara başvuru süresi, 1987 yılından yasanın yürürlüğe girdiği Temmuz 2004'e kadarki dönemde meydana gelen olaylar için Temmuz 2005'te bitecek.
 • AİHM'nin komisyonları iç hukuk yolu olarak değerlendirebilmesine fırsat verebilmek için, komisyonların başvuru kabul edebilmelerine ilişkin sürenin en az bir yıl daha uzatılması öngörülmekte.
  Yüzde 2'si kabul edildi
  Terör tazminatı için bugüne kadar 69 bin 832 başvuru yapıldı. 1595'i incelendi, 1253'ü reddedildi, 342'si kabul edildi.
  Toplam başvurunun sadece yüzde 2'si yerinde görüldü ve tazminat ödenmesine karar verildi. Türkiye, kendi komisyonlarında düşük tazminatlar ödeyebilirken, AİHM Türkiye'den daha yüksek tazminat talebinde
  bulunabiliyor.
  İçişleri Bakanlığı verile-rine göre, Güneydoğu ve Doğu'da, terör gerekçesiyle 3 bin 688 köy ve mezra boşaltıldı. Toplam 353 bin 288 kişi göçe zorlandı. Bunlardan 127 bin 820'si, Köye Dönüş Projesi kapsamında evlerine döndü. Türkiye, Köye Dönüş Projesi için 2004 sonuna kadar 26 milyar 369 bin YTL harcadı. 2005 yılı bütçesinden de 6 milyar 400 milyon YTL ayrıldı.
  AİHM'de 3 bin dava var
  Türkiye aleyhine AİHM'de çeşitli konularda halen görüşülen 3 bine yakın dava var. AİHM, bu davalardan 400'e yakınını, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin Türkiye tarafından ihlal edildiğini belirterek sonuçlandırdı.
  300 dolayındaki bir başka dava grubunda 'dostane çözüm' şansını yakalayan Türkiye, yine de tazminat ödemekten kurtulamadı. Çünkü, 'dostane çözüm' de yine 'tazminat ödeme' yöntemiyle oluşturuldu.
  Böylelikle Türkiye 700'ü geçen dosya için tazminat ödedi. 1990'lı yıllara ve özellikle terör nedeniyle yaşanan kayıplarla ilgili bu tazminatların miktarı 25 mil-yon avroyu (46 milyon 825 bin YTL) buldu. AİHM, Türkiye karşıtı davaların sadece 30'unda Türkiye lehine karar verdi.


  • http://www.radikal.com.tr/7468537468530

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.