Köye dönüş için devletten yardım istediler

Köye dönüş için devletten yardım istediler
Köye dönüş için devletten yardım istediler
1992'de Ağrı'nın Taşlıçay ilçesinde köylerini terk edip Iğdır'a yerleşmek zorunda kalan yaklaşık 500 kişi evlerine dönmek için devletten destek istedi.

IĞDIR - Terör olayları nedeniyle Ağrı 'nın Taşlıçay ilçesinde köylerini terk edip Iğdır'a yerleşmek zorunda kalan yaklaşık 500 kişi evlerine dönmek için devletten destek istedi.

İlçeye bağlı Tanyolu, Kayalık, Yaylacık, Adakent ve Arka Mahalle köylerinden 20 yıl önce Iğdır'ın Kışla Mahallesi'ne yerleşen aileler, evlerine yeniden dönebilmek için Ağrı Valiliği ve Taşlıçay Kaymakamlığı'ndan yardım talebinde bulundu.

Köylüler adına gazetecilere açıklama yapan Kemal Artan, başlatılan barış sürecinden faydalanarak terör olayları yüzünden terk ettikleri evlerine dönmek istediklerini söyledi.

Çaresiz kaldıkları için doğdukları topraklardan ayrıldıklarını belirten Artan, "Başka çaremiz olmadığı için Iğdır'a yerleştik. 5 köyde 500'e yakın nüfus vardı. Bu insanlar köylerini terk etmek zorunda kaldı. Geri dönmek istiyoruz ancak evlerimiz harabe durumda. Bu yüzden devletten destek istiyoruz" dedi.

"BARIŞ SÜRECİNDE HER ŞEY DAHA GÜZEL OLACAK"
Köylerindeki evlerinin yeniden yapılmasını isteyen Artan, şunları söyledi:

"Şehirde boş boş dolaşmaktansa köyümüze gidip tarım ve hayvancılık yapmak istiyoruz. Devletimiz, hükümetimiz bize destek olsun. Çocuklarımızın geleceği için köyümüzde yaşamak istiyoruz. 5 köyden yaklaşık 500 nüfusa sahibiz. Barış süreci ile her şeyin daha güzel olacağına inanıyoruz. Tek isteğimiz, devletimizin bize gerekli desteği sağlaması." (aa)


  ETİKETLER:

  Ağrı

  ,

  Iğdır

  ,

  Tarım

  ,

  açıklama

  ,

  nüfus