'Köye Dönüş Projesi' ile dönen köylüye 'Niye döndün' dayağı!

Hayrettin Yıldırım, yıllar sonra 'Köye Dönüş Projesi' kapsamında yerleştiği topraklarında, korucu dayağıyla karşılaştı. Cuma günü bir grup korucunun saldırısına uğradığını anlatan Yıldırım, "Mezramıza yakın Binekli köy korucuları...
Haber: ARİF ARSLAN / Arşivi

BATMAN - Hayrettin Yıldırım, yıllar sonra 'Köye Dönüş Projesi' kapsamında yerleştiği topraklarında, korucu dayağıyla karşılaştı. Cuma günü bir grup korucunun saldırısına uğradığını anlatan Yıldırım, "Mezramıza yakın Binekli köy korucuları, üç yıl önce döndüğümüzden beri 'Gidin' diye tehdit ediyordu. Direnince de saldırdılar" dedi.
12 yıl önce mezrası güvenlik nedeniyle boşaltılan Yıldırım, 'Köye Dönüş Projesi' kapsamında, Batman'ın Sason ilçesine bağlı Kaşyayla mezrasına yerleştirilmişti. Ancak 10 çocuk babası 48 yaşındaki Yıldırım'ın dertleri dönüşle bitmedi: "Cuma öğlen saati bazı korucular, 'Karakol komutanı seni istiyor, bizimle geleceksin' dedi. Beni dışarı çağırdıktan bir süre sonra ellerindeki sopa, Kalaşnikof dipçiği ve kesici aletlerle saldırdılar. Çevredeki köylülerin yardımıyla hastaneye kaldırıldım. Canımı zor kurtardım."
Batman Devlet Hastanesi'nde başına 10 dikiş atılan Yıldırım, İl İnsan Hakları Komisyonu'na şikâyette bulanacak. Yıldırım 'Köye Dönüş Projesi'nden de umutsuz: "Korucular terk edilen arazileri yıllarca haksız biçimde ekip biçti. Şimdi köye dönüşlere izin vermek istemiyorlar."