Köye dönüşen kentler

Yaşar Okuyan, deprem sonrasında seçim bölgesi Yalova'ya sık sık giderek, kentin sorunlarıyla ilgilendi.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

Yalova çok farklı
Yaşar Okuyan, deprem sonrasında seçim bölgesi Yalova'ya sık sık giderek, kentin sorunlarıyla ilgilendi.
Yalova'da deprem felaketinin üzerinden geçen 2 yılda büyük bir değişim gözlemleniyor. Yeni yapılan parklarda konserler düzenleniyor. Kaldırılan enkazlar ile doldurulan ve depremden sonra çevre düzenlemesi yapılan sahil kısmı insanlarla dolu. Kent merkezinde yapılan çevre düzenlemeleri, insanların depremin acı izlerinden mümkün olduğunca sıyrılmasını sağlıyor. Kentin yeni yapılanmasında bisiklet yolları, bisiklet park alanları bile yapıldı. Yalova'nın arka kesimlerinde özellikle altyapı sorunları devam etse de kent merkezindeki sokaklar temiz ve büyük çoğunluğunu yerli turistlerin oluşturduğu insanlar, çeşitli aktivitelere katılıyor.
Depremde kentin altyapısının yaklaşık yüzde 70'i hasar gördü. Deprem felaketinin olduğu 17 Ağustos'tan bu yana zarar gören kanalizasyon ve su şebekesinin yarısı onarıldı. Altyapının yenilenmesi için 10 trilyon lira harcanan Yalova'nın, 10 trilyon liraya daha ihtiyacı var. Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Yalova'nın diğer illerden daha kısa sürede yaralarını sarmasında iyi bir ekip çalışmasının etkili olduğunu ifade ediyor.
Hemen deprem sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın, çalışmaların başında yer almasının kentin toparlanıp ayağa kalkmasında önemli bir etken olduğunu belirten Koçal, "Yalova, oransal olarak bakıldığında diğer kentler ile aynı zararı görmüştür. Ancak biz, bürokratı, milletvekili, belediyesi olarak uyumlu bir ekip çalışması yürüterek imkânları iyi değerlendirdik. Sayın Yaşar Okuyan'ın bunda büyük faydası oldu" diye konuştu. Depremin insanların psikolojisinde açtığı yaranın bir an önce kapatılması için çalışmalarda kent merkezine ağırlık verdiklerini söyleyen Koçal, deprem sonrasında altyapının yenilenmesi için hükümetin, İngiltere ile bir anlaşma yaptığını belirterek, "Bu anlaşma hala uygulamaya geçmedi ve
İngiltere'den gerekli olan kaynak gelmedi. Bu konuda mağduriyetimizin bir an önce giderilmesini istiyoruz" dedi.
YALOVA

Ölü:2.504
Yaralı:4.529
Prefabrik konut nüfusu:15.946
Ağır hasarlı ve yıkık konut:13.989
Ağır hasarlı ve yıkık işyeri:674
Orta hasar gören konut:14.014
Orta hasar gören işyeri:1.087
Kalıcı konut:5.478
Ağır hasar gören ve yıkılan okul:6

İzmit kendi yağıyla...
İzmit de, deprem felaketinin verdiği zarar ile mücadelesini sürdürüyor. Depremin altyapıya verdiği zarar nedeniyle son yağmurlar, İzmit'te yüzlerce konut ve işyerini su basmasına neden oldu. Depremde kent merkezi çok zarar görmezken büyük yıkımın yaşandığı alanlarda çalışmalar sürüyor. İzmit'in altyapısında deprem nedeniyle 14 trilyon liralık zarar meydana geldi.
İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, kentin altyapısında meydana gelen zararın büyük çoğunluğunun belediyenin kendi olanaklarıyla giderildiğini ifade ediyor. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından İzmit'in İller Bankası payının bir kat artırıldığını söyleyen Sirmen, "Gölcük'e yapılan yardım bizim aldığımız yardımdan 10 kat daha fazla. İller Bankası'ndan aldığımız pay 2 trilyon gibi, kentin zararının yanında çok az bir miktar. Biz belediye olarak su ve kanalizasyon sistemimizde zararın büyük çoğunluğunu kendi çalışmalarımız ile giderdik" dedi.
Yalova'nın, diğer illere göre daha kısa sürede toparlandığına dikkat çekerek bunu 'Yaşar Okuyan farkı' diye yorumlayan Sirmen, "Bakan kendi bölgesinin ihtiyaçlarını iyi tespit etmiş ve orası için çalışmıştır. Yalova'ya sürekli destek sağlıyor. Belediyenin ANAP'lı olmasının da mutlaka etkisi vardır. Bizim milletvekillerimiz yeni yeni bölgeye gelerek çalışmalara destek sağlıyor.
KOCAELİ
Ölü:9.476
Yaralı:9.881
Prefabrik konut nüfusu:47.258
Ağır hasarlı ve yıkık konut:35.845
Ağır hasarlı ve yıkık işyeri:5.478
Orta hasar gören konut:41.100
Orta hasar gören işyeri:5.861
Kalıcı konut:17.860
Ağır hasar gören ve yıkılan okul:27
Yıkılan sağlık kurumu binası:4

Düzcelilerin susuz geçen yazı
Özellik 12 Kasım depreminde büyük yıkımın yaşandığı Düzce'de, su büyük sorun. İçme suyu arıtma tesislerinde giderilemeyen hasar nedeniyle sık sık su kesintisi yaşanıyor. Altyapının önemli bir kısmının kullanılamaz hale geldiği Düzce'de, halen binlerce insan çadırkentlerde yaşıyor. Yüksek binaların üst katlarının yıkım çalışmaları nedeniyle yollar, sürekli trafiğe kapatılıyor. Pek çok alanda yıkılan binaların kaldırılan enkazlarından geriye kalanlar dikkat çekiyor. Düzce Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz, Düzce'nin yüzde 95'inin yıkıldığını belirterek, "Biz Sakarya ve Gölcük'ten daha iyi durumdayız. Dışarıdan gelen yardımlar ile pek çok eksiğimizi kapattık" diye konuştu.
DÜZCE
Ölü:1.067
Yaralı:3.836
Prefabrik konut nüfusu:21.320
Ağır hasarlı ve yıkık konut:15.345
Ağır hasarlı ve yıkık işyeri2.958
Orta hasar gören konut:9.997
Orta hasar gören işyeri:2.295
Kalıcı konut:8.004
Ağır hasar gören ve yıkılan okul:6
Yıkılan sağlık kurumu binası:8

Gölcük'te izler duruyor
17 Ağustos depreminin, en büyük yıkımı yarattığı Gölcük de, her yağmur yağdığında çamur ile kaplanan, su baskınları yaşanan bir durumda. Çok sayıda hasarlı, onarılmayı bekleyen bina, depremin unutulmasını engelliyor. Altyapı çalışmaları nedeniyle çok sayıda yol trafiğe kapatılıyor. Çukurlar ile kaplanan yollar iki yıldır onarılamadı. Gölcük, eski hareketli günlerinden çok uzakta. Gölcüklülerin büyük çoğunluğu, prefabrik konut alanlarında yaşıyor. İşyerleri yıkıldıktan sonra prefabrik dükkânlarda hizmet verenlerin büyük çoğunluğu kepenk kapattı. Gölcük Belediye Başkanı İsmail Barış, depremin Gölcük'ün altyapısına verdiği zararın giderilmesi için 50 trilyon liraya ihtiyaç olduğunu belirterek, "Bize bugüne kadar verilen 9 trilyon liradır. Kanalizasyon sisteminde meydana gelen zararın yüzde 80'i giderilmiştir. Su şebekesinin onarımının ise yüzde 20'si tamamlanabildi. Yolların onarılabilmesi için ise 15 trilyon liraya ihtiyaç var" diye konuştu.
GÖLCÜK
Ölü:5.383
Yaralı:5.252
Prefabrik konut nufüsu:9.055
Ağır hasarlı ve yıkık konut:13.317
Ağır hasarlı ve yıkık işyeri:2.139
Orta hasar gören konut:11.008
Orta hasar gören işyeri:1.281
Kalıcı konut:5.254
Yıkılan sağlık kurumu binası:2

'Vekiller gelmesin'
Ahmet Terzi (Gölcük/Emek-li/50): Yalova'yı Yaşar Okuyan ihya etti. Gölcük ile Yalova arasında uçurum var. Gölcük'te daha enkazlar kaldırılmamışken, Yalova'da enkazlar ile doldurulan sahili park, bahçe yapmışlardı. Demek ki isteyince, sahip çıkanı olunca oluyor. Biz daha kaç yıl bu şekilde yaşayacağız. Bizimde milletvekillerimiz var ama buraya gelme-diler. Bundan sonra buraya gelirlerse halk onları tükürüğünde boğar. Ben bir daha hiç kimseye oy vermeye-
ceğim. Bizim oylarımız ile Ankara'ya gidip, kendilerini oraya neden gönderdiğimizi, bizi unutuyorlar.
Nefes daraltan toz
Adapazarı'nda felaketin izleri büyük ölçüde duruyor. Altyapının olmaması nedeniyle yağmur suları sokakları dolduruyor. Yağmur yağmadığında ise sokakları kaplayan aşırı toz insanların sağlığını tehdit ediyor. Kent büyük bir şantiye görünümünde. Altyapı çalışmalarının tamamlanmaması nedeniyle yapılamayan ve çukurlar ile dolu yolları, sürekli belediyenin su araçları ıslatılarak toz kalkması engellenmeye çalışılıyor. İller Bankası'nca yapılan altyapı çalışmaları nedeniyle yollar sürekli trafiğe kapatılıyor ve yollarda araç kuyrukları oluşuyor. Depremde Adapazarı altyapısının yüzde 85'i hasar gördü. 2 yılda su kanallarının yenilenmesi tamamlanırken kanalizasyonun bitmesi için çalışmalar, sürüyor.
Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Hamurcu, Adapazarı'nın beş yıl daha yaşanması çok zor bir kent olacağını ifade ediyor. İller Bankası'nın çalışmasının 160 trilyona mal olduğunu söyleyen Hamurcu, altyapının tamamıyla yenileneceğini ve yolların tamamının asfaltlanacağını söyledi. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise çok yoğun
olan tozun insan sağlığını tehdit eden boyutlara geldiğini, nefes darlığı ve astım rahatsızlıkları nedeniyle çok sayıda kişinin hastanelere başvurduğunu ifade etti.
SAKARYA
Ölü:3.890
Yaralı:5.180
Prefabrik konut nüfusu:38.000
Ağır hasarlı ve yıkık konut:24.588
Ağır hasarlı ve yıkık işyeri:5.113
Orta hasar gören konut:18.437
Orta hasar gören işyeri:3.720
Kalıcı konut:8.264
Ağır hasar gören ve yıkılan okul:44

'Bu kentte yaşam eziyet'
İsmet Demirdöven (Adapazarı/esnaf/60): Bizim en büyük problemimiz, kışın çamur, yazın toz. İki yıldır değişen hiçbir şey yok. En küçük yağmurda bütün yollar su oluyor, etrafı çamur kaplıyor. Yağmur yağmadığında ise tozdan nefes alamıyoruz. Nefes darlığı şikâyeti ile doktora gittim. Doktor kentteki tozdan olabileceğini söyledi. Çevremdeki bütün esnafta benim şikâyetlerimin aynısı var. Bu kentte yaşamak eziyet oldu. Yalova'da her yer park, bahçe olmuş. Burada ne bir yol yapabildiler ne de yolları düzenleyip şu toza çare bulabildiler. Daha kaç yıl böyle yaşayacağız?..