Köye gelen leyleklere pasaport mu soracaktık?

Köye gelen leyleklere pasaport mu soracaktık?
Köye gelen leyleklere pasaport mu soracaktık?

Aydın?ın Avşar köylüleri leyleklerin selameti için gerekirse bir süre elektriksiz kalmaya razı! FOTOĞRAF: DHA

Haber: LATİF SANSÜR / Arşivi

AYDIN - Ansızın çıkagelen 350 leylek, Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Avşar köyünü elektriksiz bıraktı. Leyleklerin 11’i elektrik tellerine takılarak telef olurken trafoyu da patlattı. Arıza gidermek için 20 kilometre öteden gelen
AYDEM Elektrik A.Ş. görevlilerinin “Sizin leyleklerinizle mi uğraşacağız” dediğini öne süren köylüler kararlı: “Leyleklere pasaport mu soracaktık? Her telef olan leylek yüreğimizi yaralıyor. Gerekirse leylekler gidene kadar elektrik vermesinler, gaz lambasıyla idare ederiz!”
Avşar köyünde zaten 80 kadar leylek yaşıyordu. 8 Ağustos günü 350 leylek daha çıkageldi. İki grup gündüzleri Azap Gölü ve derelerde avlandı. Ancak gece olunca yeni gelenlerin konacak yer sorunu başladı. Mecburen elektrik tellerine ve direklerine konan 11 leylek telef oldu. Avşar muhtarı Kerim Uyanık, “Leylekler burada olduğu sürece konuğumuz. Elektrik tellerinin yalıtımının yapılması veya yeraltına alınması gerek. Nisandan beri 23 leylek elektrik telleri nedeniyle telef oldu. Daha kaç leyleğin telef olması bekleniyor önlem alınması için?”