Köylülerden ağaya isyan

Güneydoğu'daki feodal yaşantının irdelendiği 'Kibar Feyzo' filminin konusu, Bismil'e bağlı Sinanlı Köyü'nde yaşandı. Köylüler, geçmişte 'ağa' tarafından hileyle alındığını savunarak, dün topraklarının iadesi için gösteri yaptı.
Haber: MUZAFFER DURU / Arşivi

DİYARBAKIR - Güneydoğu'daki feodal yaşantının irdelendiği 'Kibar Feyzo' filminin konusu, Bismil'e bağlı Sinanlı Köyü'nde yaşandı. Köylüler, geçmişte 'ağa' tarafından hileyle alındığını savunarak, dün topraklarının iadesi için gösteri yaptı. Bismil'e 30 km. uzaklıktaki yaklaşık 30 bin dönüm araziye sahip ve 200 haneli Sinanlı Köyü'nün meydanında toplanan 400 kişi, 'ağalık' düzenine tepkisini dile getirdi.
'Kahrolsun ağalık!'
Bir süre köy içinde yürüyen köylüler, 'Kahrolsun ağalık', 'Modern Cumhuriyet'te ağalık olur mu', 'Tarlası olmayanın harmanda sermayesi de olmaz', 'Okumak istedik ama ağa bizi cahil bıraktı', 'Devletin adaletine sığınıyoruz, ağanın zulmüne değil' dövizleri taşıdı.
Köylüler, 'ağa' olarak suçladıkları Reşit Sinanlı'nın kapısına siyah çelenk bırakıp olaysız dağıldı. Gösteriyi uzaktan izleyen jandarma ekipleri köylülere müdahale etmedi.