Köylülerin, 'terörist sanarak yakaladığı' kişi Suriyeli mülteci çıktı

Köylülerin, 'terörist sanarak yakaladığı' kişi Suriyeli mülteci çıktı
Köylülerin, 'terörist sanarak yakaladığı' kişi Suriyeli mülteci çıktı
Samsun'un Canik ilçesine bağlı Düzören Köyünde köylüler, 'terörist' olduğu iddiasıyla yakaladığı kişiyi silah zoruyla rehin aldı. Köylülerin 'sorguladıktan sonra' jandarmaya teslim ettiği kişinin Suriyeli mülteci olduğu anlaşıldı.

RADİKAL – Samsun'un Canik ilçesine bağlı Başalan Mahallesi Düzören Köyü’nde bir kişinin “Türkçe konuşmadığı için” PKK 'lı sanılması Samsun’u karıştırdı. ‘Terörist’ sandıkları kişiyi av tüfeğiyle rehin alan kişilerin bu kişiyi ‘sorguladıkları sırada çekilen fotoğraf sosyal medyada “Samsun’da PKK’lı yakalandı” iddiasıyla ve hızla yayıldı.

Terörist olduğu ileri sürülen kişi köylüler tarafından da ‘sorgulandıktan sonra’ jandarmaya teslim edildi. Ancak jandarmaya teslim edilen kişinin terörist değil iç savaştan kaçarak Türkiye 'ye sığınan Suriyeli bir mülteci olduğu ‘anlaşıldı’.

Samsun Haber sitesinde yer alan habere göre, dün Samsun’un Canik ilçesine bağlı Düzören Mahallesi’nde fındık toplayan vatandaşlar, bir kişiyi “daha önce mahallelerinde hiç görmedikleri” ve “Türkçe konuşmadığı” gerekçesiyle “yakaladı”. Yakaladıkları kişiyi yere çöktüren ve başına av tüfei doğrultarak uzun süre bekleten köylüler jandarmaya da haber verdi.

Ancak köylülerin jandarmaya teslim ettiği kişinin Suriyeli bir sığınmacı olduğu belirlendi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Düzören Mahallesi Muhtarı Fahri Yılmaz, "Fındık bahçesinde çalışan vatandaşlar fındık toplarken bir şüpheli şahıs gördüler. Orman yolunda yürüyen bu adamın durumundan rahatsız oldular. Bana haber verdiler. Mahallelilerle beraber şüpheli adamın yanına gittik ve bir şekilde bu adamı etkisiz hale getirdik. Daha sonrasında jandarmaya haber vererek yakaladığımız şüpheliyi güvenlik güçlerine teslim ettik. Jandarma gelene kadar adamla konuşmaya çalıştık ama başaramadık" dedi. 

Suriyeli sığınmacı olduğu öğrenilen kişi, jandarmada ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

 


  http://www.radikal.com.tr/141946014194606

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Başkan'ın Muhtarına Bak! - Uchiha İtachi

  Evet, Başkan'ları muhtarlara görev verdi, onlar da yerine getirmeye başladı... 90 larda korucular çıkarları doğrultusunda istedikleri insanları öldürüyordu, sonra etiket belliydi: '' Terörist ti!'' . Paçayı sıyırıyor hatta ödül bile alıyordu... Şimdi son paragrafta muhtarın açıklamasını tekrar okumanızı rica ediyorum... Kendini ülkenin asayişinden, emniyetinden sorumlu olarak gören bu vatandaşlar (elinde tüfekle nöbet tutanı bile var...Genelkurmay başkanlığını arayıp ''70 yaşındayım beni askere alın'' diyenlerden galiba) bu garibanı(Allah bilir 15 20 TL ye çalışıyordur, sigortasızdır, vs.) vursaydı ve terörist olduğunu ilan etseydi, ne yapabilirdik? Orda bir akrabası, yakını yoksa kim bu emekçinin hakkını arardı? Bunlar vb. sorular aklımızı kurcaladıkça kurcalıyor... Bu ülke nereye gidiyor, bu insanlar ne yapmaya çalışıyor? Bir gün bile ''İnsanlar ne mutlu, o zaman ben de mutluyum.'' demeye hakkımız yok mu?

  terörist sanıldı - user1128387

  hey allahım türkçe bilmiyor diye silah zorruyla alıkonuluyor ve jandarma o köylüler hakkında tutuklama istmi le savcılığa sevk etmiyor.ne günlere kaldık köylüler önce sorgulamışlar sonra jandarmaya teslim etmişler kim o hakkı verdi o köylülere onlar hangi sıfatla sorgulama ve alıkoyma yapabiliyorlar var mı anayasada böyle bir kanun ne yapıyorsunuz farkındamısınız

  _ne acınacak durum - burak akif

  toplum olarak iyice zıvanadan çıktık. fotoğrafa bakar mısınız, bey amca olanca ciddiyetle tüfeğin namlusunu yerdeki adama doğrultmuş, elde değil silah taş bile yok. türkçe bilmiyor diye insan mı rehin alınır, bu nasıl kafa yapısıdır anlayan bir adım beri gelsin. ah nazım ah ki ne ah...

  Ozgur - user1128330

  Insanlari istegin disinda alikoyma, rehin almaktir. Bu insanlar herhangi bir guvenlik mekanizmasina bagli olmadigi icin derhal tutuklanmalidir. Dusunebilirsin turkiyede herkes eline silah alip seni su nedenden dolayi rehin aliyorum dese, ve rehin alinan senin ailenden biri ise. Emniyeti kiniyorum yasal islem baslatmadigi icin.

  ÜLKEYİ NE HALE GETİRDİNİZ - m.rozbilen

  Başta Erdoğan ve Davutoğlu olmak üzere halkı kışkırtarak ülkenin başka bir kesim yurttaşlarına karşı galeyana getirme çabaları sonuç veriyor. İşte buna BÖLÜCÜLÜK denir. Bu nasıl düşüncedir anlamıyorum. O zaman onun da, Kürtçe bilmiyor diye seni gözaltına alma hakkı doğmaz mı? Devletin gözünde her kürt terörist olursa vatandaşın düşüncesi farklı olur mu? Birbirimize karşı bu tahammülsüzlük niye? Allah sizden farklı yarattı diye onun ne günahı var? Yanlış varsa onun değil olsa olsa yaradanın olur. Zira onun iradesine karşı gelen siz şirk koşanlardır Bu olay artık umudun bittiğinin resmidir. Vah ki ne vah. Çok karamsarım ve bizi daha iyi günlerin beklemediği kanaatini taşıyorum.

  Türkçe konuşmayan herkes PKKlı mı - MLAKET

  Türkçe konuşmadığı için pkklı değil Kürt sanılmıştır. Ondan sorguya çekilmiştir.