Köyün merası tatbikatlarla mayın tarlasına dönüştü

Köyün merası tatbikatlarla mayın tarlasına dönüştü
Köyün merası tatbikatlarla mayın tarlasına dönüştü
Mardin'de İki çoban çocuk merada buldukları patlayıcıyı yere atınca yaralandıİSMAİL SAYMAZ

Mardin’de, yılda 2-3 kez tatbikat alanı olarak kullanıldığı iddia edilen köyün merasında koyun otlatan iki çoban çocuk, buldukları bir cismi yere atınca patlama oldu. 14 yaşındaki erkek çocuk alt dudağını kaybederken, 13 yaşındaki kız çocuğu bacaklarından yaralandı.

Köylüler meranın tatbitak alanı olarak kullanıldığı halde dikenli tellerle çevrilmediğini ve uyarıcı levha konulmadığını öne sürdü.
İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi’nin raporuna göre; Kızıltepe’ye bağlı Damlalı köyünden 13 yaşındaki H.Ö. ile 14 yaşındaki A.O., koyunları otlatmak için 30 Ağustos’ta iki kilometre uzaklıktaki meraya gitti. Bacaklarından yaralanan H.Ö.’nün anlatımına göre; saat 10.00 civarında koyun otlatırlarken A.O., yerde portakal büyüklüğünde bir cisim buldu: “Yere 1-2 defa attı, patlamadı. Üçüncü sefer attığında patladı. Bacaklarımda kanama olduğunu hatırlıyorum.”
Patlama sırasında H.Ö. bacaklarından yaralanırken, A.O. ise alt dudağını kaybetti. Halen Harran Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nde tedavi görüyor.
Mardin İHD’nin görüştüğü köylülerden, H.Ö.’nün annesi Zini Ö., meranın her yıl baharda askerlerce tatbikat alanı olarak kullanıldığını savunarak, “Biz de mera olarak kullanıyoruz. Herhangi bir tedbir almıyorlar. Kızım ölebilirdi” dedi. A.Ö.’nün ağabeyi Yusuf Ö. ise “Geçen sene yapılan atışlar evimizin arkasına düştü. Uyardık ama tedbir alınmadı. Burada daha çok nesne var.”
İHD’nin yaptığı incelemelerde; patlayıcı maddenin niteliğinin belirsiz olduğu, ‘serbest patlayıcı’ olarak değerlendirilebileceği belirlendi. Arazinin yılda 2-3 kez tatbikat alanı olarak kullanıldığı, dikenli tellerle çevrelenmediği gibi uyarıcı bir levhanın bulunmadığı ifade edildi. Ayrıca 10 yıl önce Damlalı yakınında iki kişinin öldüğü kaydedildi.