Koyuncu Karadeniz'e kavuştu

İstanbul'da yaşamını yitiren 'Karadeniz tarzı rock' müziğinin önemli temsilcilerinden Kazım Koyuncu, dün memleketi Artvin'in Hopa ilçesinde binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.
Haber: MUHAMMET KAÇAR / Arşivi

ARTVİN - İstanbul'da yaşamını yitiren 'Karadeniz tarzı rock' müziğinin önemli temsilcilerinden Kazım Koyuncu, dün memleketi Artvin'in Hopa ilçesinde binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.
Hopa Devlet Hastanesi'nden alınan Koyuncu'nun cenazesi, önce ilçe merkezinde Sugörün Mahallesi'ndeki evine götürüldü. Koyuncu daha sonra, sevenlerinin omuzunda yaklaşık bin kişinin omuzlarında bir saat süren yürüyüşle tören için hazırlanan Cumhuriyet Meydanı'na getirildi. Yoldan insanların da katılımı ile sayısı artan grubun önünde sanatçı Birol Topaloğlu tulum çalarak yürüdü.
Törene Koyuncu'nun sanatçı arkadaşları Volkan Konak, Gökhan Birben, Selma Kociva ve Grup Yorum elemanları ile birlikte Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Trabzonspor Başkanı Atay Aktuğ ve Hopa Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu da katıldı. Koyuncu'nun üzerinde adı yazılı Trabzonpor forması bulunan tabutunun çevresinde yaklaşık 5 bin kişi yer aldı. Tabutun üzerine tulum, gitarı ve fotoğrafı konuldu. Tabutunun başında babası Cavit Koyuncu, nişanlısı Gönül Bozoğlu ve annesi Hüsniye Koyuncu yer aldı.
Koyuncu'nun Zugaşı Berepe (Denizin Çocukları) adlı grubunun üyesi Mehmet Ali Beşli cenazede yaptığı konuşmada önce Lazca, "Kardeşinizi size getirdik, size teslim ediyoruz" dedi ve konuşmasını daha sonra Türkçe sürdürdü: "Bu Kazım Koyuncu'ya hayatın bir komplosudur. Bu komployu hazırlayanlar kimlerdir? Hepiniz hatırlayın. Zamanında o çayları toplayıp içtiniz. Fabrikalara verdiniz. Hepimiz Çernobil'in zararını gördük. Dönemin bakanı karşımıza çıkıp çay içti. Kanserin sorumlusu devlettir. Devlet kanserin önünü almalıdır". Koyuncu daha sonra kılınan namazın ardından toprağa verildi.


    http://www.radikal.com.tr/7504287504280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.