Koyunların atası parayla avlanır!

Dünya yüzünde sadece Türkiye'de yaşayan Anadolu yabankoyunlarının, koyun başına 50 bin dolar karşılığında avlanmasına izin verilmesi planlanıyor.

KONYA - Dünya yüzünde sadece Türkiye'de yaşayan Anadolu yabankoyunlarının, koyun başına 50 bin dolar karşılığında avlanmasına izin verilmesi planlanıyor.
Gen kaynağı açısından önemli bir endemik tür olan yabankoyunları, 1960'lı yıllarda koruma altına alındıktan sonra, sayıları 35'ten 2 bine ulaştı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılıç, evcil koyunların atası olan yabankoyunlarının sayısı arttıkça değişik bölgelere gönderildiğini belirtti. Yalınkılıç, "Bugüne kadar Ankara Nallıhan ve Karaman Karadağ'a nakilleri yapıldı. Buralarda da çoğalmaları sağlanarak Afyon, Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve Eskişehir'de eski yaşam alanlarına gönderilecek yabankoyunlarının, Anadolu'ya yayılmalarını hedefliyoruz" dedi.
Sperm ve yumurta kalitesi yüksek olan genç nesil çoğalmanın temelini oluşturduğunu belirten Yalınkılıç, şu bilgileri verdi:
"Yılda 200 Anadolu yabankoyunu, yaşlılık, hastalık ve kurtların saldırıları nedeniyle telef oluyor. En azından bu koyunlardan birkaç tanesi av turizmine alınarak gelir sağlanabilir. Geçen yıl Ağrı ve Van'da doğu yabankoyunları için bunu hayata geçirdik. 10 bin dolardan av turizmine açtık. Yurtdışından koyun başına 26 bin dolara kadar talep geldi. Gelecek yıl bir Anadolu yabankoyununu İspanya'da düzenlenecek av fuarında tanıtmayı, daha sonra da yılda 4-5 koyunu 50 bin dolar karşılığında avlatmayı düşünüyoruz. Yoğun talep alıyoruz. Adeta dört gözle bekleniyor. 'Koyun başına 100 bin dolar isteriz' dedim. Ancak firmalar çok buldu. 50 bin dolarda karşılıklı fikir birliğine varıldı."


    http://www.radikal.com.tr/7426527426520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.