Kozinoğlu için düğmeye basıldı

Suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın kaçışıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan dosyaya adı karışan Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya'dan sonra MİT Dışilişkiler Daire Başkanvekili Kaşif Kozinoğlu'nun soruşturulması için de düğmeye basıldı.

ANKARA - Suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın kaçışıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan dosyaya adı karışan Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya'dan sonra MİT Dışilişkiler Daire Başkanvekili Kaşif Kozinoğlu'nun soruşturulması için de düğmeye basıldı. Kozinoğlu'nun ifadesini
alan MİT, konuyla ilgili raporunu Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunacak. İstanbul Başsavcılığı, Özkaya ve Yalçınkaya ile ilgili dosyayı 28 Temmuz'da Ankara'ya göndererek inceleme için düğmeye basmıştı. Yargıtay Başsavcılığı'nın izinden dönmesi halinde yarın dosyayı Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu'na başkanlık edecek kıdemli 1. Başkanvekili Mater Kaban'a sunması bekleniyor.
Son söz Erdoğan'ın
İstanbul Başsavcılığı, dosyayı 'Yargıtay ayağı' ile ilgisi olmayan bölümleri ayıklayarak Yargıtay Başsavcılığı'na göndermişti. Başsavcılık, Yalçıkaya ile ilgili dosyayı da eksikler tamamlandıktan sonra Adalet Bakanlığı'na gönderecek.
MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun önceki gün Kozinoğlu'nun ifadesini aldırdı. Kozinoğlu'yla ilgili inceleme sonunda MİT rapor hazırlayarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacak. Başbakan Erdoğan gerekli gördüğü takdirde raporu Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu gönderecek. Teftiş Kurulu müfettişleri olayı soruşturduktan sonra rapor hazırlayacak. Kozinoğlu kusurlu bulunursa hakkında suç duyurusu yapılabilecek.