Kozinoğlu muamması

MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanı Kaşif Kozinoğlu'nun 'sahte' olduğu basında çarşaf çarşaf haber olan diploması hakkında, teşkilatta şimdiye kadar herhangi bir işlem yapılmadığı anlaşıldı.

ANKARA - MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanı Kaşif Kozinoğlu'nun 'sahte' olduğu basında çarşaf çarşaf haber olan diploması hakkında, teşkilatta şimdiye kadar herhangi bir işlem yapılmadığı anlaşıldı. Nisan ayında verdiği soru önergesiyle Kozinoğlu'nun yüksek lisans diplomasının sahte olduğunu ortaya çıkaran CHP'li Atilla Kart, yeni bir soru önergesi vererek 'Bu konuda bir şey yapılıp yapılmadığını' sordu. MIT'ten gelen yanıta göre teşkilat bu konuyu 'üzerine alınmadı'.
Taner'in açıklaması
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesine, Başbakan Mehmet Ali Şahin yanıt verdi. Ancak yanıt sadece MİT Müsteşarvekili Emre Taner'in bilgi notuydu. Taner'in gönderdiği bilgi notunda şu noktalar yer aldı:
Belge elden teslim

 • Kozinoğlu Özbekistan Taşkent Devlet Teknik Üniversitesi'ne ait 4 Ağustos 2001 tarih ve 521 sayılı yüksek lisans diplomasının fotokopisini MIT'in ilgili birimine elden teslim etti.
 • Kozinoğlu 16 Aralık 2003 tarihli dilekçesinde de YÖK'ten denklik belgesi getirmek için başvuruda bulunduğunu söyledi. Ancak söz konusu belge gelmedi.
 • YÖK'ten denklik belgesi gelmeyince, MİT'te Kaşif Kozinoğlu'nun özlük haklarıyla ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadı.
  MİT Müsteşarvekili Taner bilgi notunda ayrıca "MİT Müsteşarlığı'na söz konusu belgelerin sahteliğine dair herhangi bir idari işleme esas teşkil edecek şekilde resmi bilgi ve belgenin de intikal etmediği"nide belirtti. Oysa Kozinoğlu'nun diplomasının sahte olduğu Nisan 2005 tarihli Dışişleri açıklamasıyla belli olmuştu.
  İki yıl beklenen yanıt
  YÖK'ün Kaşif Kozinoğlu ve 20 kişinin diplomasının sahte olup olmadığını sorguladığını, ama iki yıldan beri Dışişleri Bakanlığı'ndan herhangi bir yanıt alamadığını öğrenen CHP'li Atilla Kart, ilk olarak 2005'in Mart ayında TBMM'ye konuyla ilgili bir soru önergesi vermişti. Dışişleri Bakanlığı'ndan da Nisan 2005'te gelen yanıtta şöyle deniliyordu:
  "Özbekistan Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla alınan yanıtta Kaşif Kozinoğlu'nun Taşkent Devlet Teknik Üniversitesi'nde öğrenim görmediği, adı geçen yüksek lisans diploması verilmediği ve Kozinoğlu tarafından belirtildiği gibi D1 NO 000521 sayılı bir diplomanın üniversite kayıtlarında bulunmadığı belirtilmiştir."
  Kozinoğlu hakkında 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleri ile Mücadele Kanunu'na muhalefet nedeniyle açılan davanın İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ettiğini vurgulayan Taner, mahkemenin vereceği kararın ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirileceğini bildirdi.


  • http://www.radikal.com.tr/7486457486450

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.