Kozlu Mezarlığı'ndan 15 kilo patlayıcı çıktı

Kozlu Mezarlığı'ndan 15 kilo patlayıcı çıktı
Kozlu Mezarlığı'ndan 15 kilo patlayıcı çıktı
Terörle Mücadele Şube ekiplerinin Zeytinburnu'ndaki Kozlu Mezarlığı'nda yaptığı aramalarda 15 kilo patlayıcı ele geçirildi

Elvan EZBER- Uğur CAN

İSTANBUL - İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Zeytinburnu’ndaki Kozlu Mezarlığı’nda, bomba araması yapıyor. Aramanın İstanbul başta olmak üzere 5 ayrı ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 19 kişinin ifadesi doğrultusunda yapıldığı belirtildi. Aramalar neticesinde şimdiye kadar 11 kilosu  A-4, 4 kilosu toz olmak üzere15 kilo patlayıcı ele geçirildi. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Kozlu Mezarlığı'nda incelemelerde bulundu.

500 EL BOMBASINA EŞİT

Çapkın, daha sonra yaptığı açıklamada "Hepimize geçmiş olsun. Özellikle bu bombaları bulmasaydık, bombaların atılacağı yerlerdeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun. 15 kilo plastik patlayıcı 5 fünye ve 1 de el bombası ele geçirilmiştir. Plastik patlayıcının 11 kilosu A4, 4 kilosu RDX. 5 fünye bulunduğu için 5 ayrı bomba yapımında kullanılacağını tahmin ediyoruz. Uzman arkadaşlardan öğrendiğime göre, bu 15 kilo plastik patlayıcı 500 el bombasının etkisine eşitmiş" dedi. Çapkın, gazetecilerin bombaların hedefi soruları üzerine de "Şu an yorum yapmam doğru değil" diyerek yanıt vermedi. 

BOMBA NASIL BULUNDU?

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün verdiği bilgiler doğrultusunda dün İstanbul ve Diyarbakır’ın da aralarında bulunduğu 5 ilde tespit ettiği adreslere eşzamanlı operasyon düzenledi. Baskında PKK üyesi 19 kişi gözaltına alındı.

ZANLILARIN VERDİĞİ İFADE ÜZERİNE


Ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda örgütsel doküman da ele geçirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan sorgulamada zanlılardan birinin verdiği ifade üzerine, bu sabah Zeytinburnu Kozlu Mezarlığı’nda kazı çalışması başatıldı. Aranan patlayıcıların önümüzdeki günlerde eylem amacıyla kullanılmak için İstanbul’a getirilmiş olabileceği belirtildi. Bomba araması nedeniyle 10. Yıl Caddesi trafiğe kapatıldı Aramalar neticesinde toprak altından poşetler içerisinde 11 kilosu  A-4, 4 kilosu toz olmak üzere15 kilo patlayıcı ele geçirildi. 15 kilogram plastik patlayıcı, 1 el bombası ve 5 fünye bulundu.  (dha)