Kozmetik AB'ye uydu

Türkiye, kozmetik mevzuatını da Avrupa Birliği'ne uydurdu. Sağlık Bakanlığı'nın, Kozmetik Kanunu'na göre hazırladığı Kozmetik Yönetmeliği dün yürürlüğe girdi.

ANKARA - Türkiye, kozmetik mevzuatını da Avrupa Birliği'ne uydurdu. Sağlık Bakanlığı'nın, Kozmetik Kanunu'na göre hazırladığı Kozmetik Yönetmeliği dün yürürlüğe girdi. Buna göre:
Kozmetik ürünler insan sağlığına zarar vermeyecek nitelikte olacak. İç ve dış ambalajlarda yer alan bilgiler, silinemez, kolayca görülebilir ve okunabilir nitelikte olacak. Ürün bileşenlerinin listesi ambalajı üzerinde belirtilecek. Kullanıcıya bilgi ve uyarıların iletilmiş olması, hiçbir şekilde yönetmelik gereklerine uyma zorunluluğunu ortadan kaldırmayacak. Profesyonel kullanımda özellikle saç bakımı olmak üzere alınması gerekli özel tedbirler, ürün etiketinde belirtilecek.
Ürün bileşenlerinin hayvanlarda test edilmesi ile ilgili hususlar, bakanlıkça yayımlanacak tebliğle belirlenecek. Üretici, piyasaya ilk kez sunacağı ürünü Sağlık Bakanlığı'na bildirecek. Ürün piyasaya arz edilmeden önce, formülü ve istenen diğer bilgiler Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı bünyesindeki Zehir Danışma Merkezi'ne verilecek. Ürün yönetmeliğin gereklerine uygun olsa bile, sağlık için bir tehlike oluşturduğu tespit edilirse bakanlık, ülke sınırları içinde bu ürünün piyasaya arz edilmesini geçici olarak yasaklayabilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7469207469200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.