'Kozmik oda' davası yolda

'Kozmik oda' davası yolda
'Kozmik oda' davası yolda

Arınç'a suikast iddiaları sonrası Hakim Kadri Kayan 'kozmik oda'da sır niteliğindeki gizli belgeleri incelemişti.

Türkiye'nin en gizemli yeri olarak bilinen 'kozmik oda'nın sır perdesi aralanıyor. 60 yıllık devlet sırlarını içeren belgeleri inceleyen savcı, dava açmaya hazırlanıyor.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’nin en gizli ve gizemli yeri olarak gösterilen ‘kozmik oda’nın sır perdesi aralanıyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiası ile başlayan soruşturma yakın tarihle yüzleşme davasına dönüşüyor. Tarihte ilk kez aranan ‘Kozmik Oda’dan çuvallar dolusu evrak ve 38 klasör belge çıkmıştı. 60 yıllık devlet sırlarını barındıran belgeleri inceleyen Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, 3.5 yıl aradan sonra dava açmaya hazırlanıyor. Savcı’nın açacağı dava Arınç’a suikast iddiasıyla sınırlı olmayacak. ‘Kozmik oda’ davası 6-7 Eylül olaylarından 1 Mayıs’a, Çorum, Sivas olaylarından faili meçhuller ve Hrant Dink cinayetine kadar yakın tarihin karanlıkta kalan olaylarına uzanacak. Savcı, mart ayında emekli, muvazzaf subaylarla birlikte bazı sivilleri ifadeye çağıracak.


OLAY NASIL BAŞLAMIŞTI?

 

Albay Erkan Y.B ile Binbaşı İbrahim G, 19 Aralık 2009 tarihinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın evinin çevresinde şüpheli davranışları nedeniyle yakalandı. Olay sonrası Ankara ’daki Özel Harp Dairesi’ne bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı’nda arama yapıldı. Önce zorluk çıkarılsa da bir hafta sonra ‘kozmik oda’ya girildi. 11 ve 16 No’lu kozmik odalarda aramalar ‘devlet sırrı’ gerekçesiyle Hâkim Kadir Kayan tarafından yapıldı. Bu arada, Arınç’ın evinin etrafında yakalanan 2 subay tutuklanma talebiyle çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

 

SAVCI 3.5 YIL BEKLEDİ, MARTTA HAREKETE GEÇİYOR

 

‘Kozmik oda’da 26 gün boyunca arama yapıldı. Aradan 3.5 yıl geçmesine karşın ortada ne bir tutuklu var ne de açılmış bir dava. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın bile eleştirilmeye başladığı olay “Dağ fare doğurdu” şeklinde değerlendiriliyor ve eleştiriliyordu. Ancak, soruşturmayı yürüten Savcı Mustafa Bilgili çok önemli bilgi ve belgelere ulaştı. Bilgili, 28 Şubat soruşturması, faili meçhuller gibi önemli davalara da bakıyor. Savcı Bilgili’nin yazımında sona gelinen 28 Şubat iddianamesini teslim ettikten sonra önceliği ‘kozmik oda’ soruşturmasına vereceği kesinleşti.
Radikal’e ulaşan bilgiler Savcı Mustafa Bilgili’nin elinde güçlü belgeler olduğu yönünde. ‘Kozmik oda’ operasyonunda yaşananlar ve dava dosyasına girmesi beklenen bilgi-belgeler hakkında şunlar konuşuluyor:

 

2 SUBAYIN İFADELERİ ÇELİŞKİLİ:

 

Arınç’a suikast iddiasıyla yakalanan Binbaşı ve Albay, aynı mahallede oturan emekli Albay Baki Kaya’yı izlediklerini söylemişti. 2 subayın yakalandıkları yer ve ifadeleri çelişkili çıktı. Savcı Bilgili, Kaya’nın ifadesini aldı. Kaya, Genelkurmay’dan koruma talebi olmadığını ve tedavi gördüğünü söyledi.

 

KOZMİK ODAYA GİREBİLEN 2 ALBAYDAN BİRİ:

 

Yakalandıkları sırada Albay E.Y.B’nin Arınç’ın adresinin yazılı olduğu notu yutmak isterken yere düşürdüğü ve daha sonra bu notun kendisine ait olmadığını açıkladığı söylenmişti. Albay’ın ilk ifadesinde notun kendisine ait olduğunu kabul ettiği söyleniyor. ‘Kozmik oda’ya el-yüz tarama sistemiyle 2 albay, 2 yüzbaşı dört kişi girebiliyor. Arınç’ın evinin etrafında yakalanan Albay E.Y.B’nin o iki albaydan biri olduğu ortaya çıktı.

 

38 KLASÖRDE 60 YILLIK SIRLAR:

 

Seferberlik Tetkik Kurulu’ndaki aramalarda çuvallar dolusu belge, bilgiye ulaşıldı. ‘Kozmik oda’da şüpheli görülen 38 klasör belge mühürlendi. Savcı, 60 yıllık bir kısmı ‘devlet sırrı’ olan belgelere ulaşmış oldu.

 

BİLGİSAYARDA SİLİNMİŞ DOSYALAR:

 

‘Kozmik oda’ya giriş sıkıntılı olmuştu. Olaydan bir hafta sonra girilen odada bazı bilgisayarların hard disklerinin olmadığı, kablosunun açıkta bırakıldığı gözlendi. Bilgisayar içindeki bazı dosyaların silindiği de tespit edildi. Bütün bunlar tespit tutanağına geçirildi. Olaydan sonra “Belgeleri yaktık” şeklinde ses kaydı internete düşmüştü. Bunun üzerine bodrum katına girilerek yakılma izi olup olmadığına ilişkin zabıt tutuldu.

 

GÖMÜLÜ MÜHİMMATLAR ÖZEL HARP’İN:

 

‘Kozmik oda’da gömülü mühimmat krokilerine de rastlandı. Krokilerde gösterilen yerler kontrol edildi. Soruşturma sonucunda Ergenekon davasının başlangıcı kabul edilen Ümraniye’deki el bombaları ile saldırılar ve bazı karanlık olaylarda ele geçirilen bombaların Özel Harp Dairesi’nin envanterinde bulunduğu iddia ediliyor.

 

AZINLIKLAR HAKKINDA BİLGİ:

 

Aramalarda azınlıklara ilişkin bilgi ve belgelere de ulaşıldı. Hrant Dink, Zirve Davası, Rahip Santora cinayetine ışık tutacak bazı bilgilerin çıkabileceği söyleniyor. Malatya Zirve Davası ile MİT’in Meclis’e ulaşan son raporu da dava dosyasına eklendi.

 

‘KOZMİK ODA’YA GİREN SİVİLLER:

 

Seferberlik Tetkik Kurulu’nun ‘beyaz’, ‘siyah’, ‘turuncu’ kuvvetler şeklinde örgütlenmeye gittiği ortaya çıkmıştı. ‘Kozmik oda’dan çıkan listelerle kimlikleri deşifre oldu. ‘Kozmik oda’dan kamuoyunun yakından tanıdığı siyasetçi, sivil toplum örgütü lideri gibi etkin kişiliklerin adlarının çıktığı da söyleniyor.

 

ASKER VE SİVİLLER İFADEYE ÇAĞRILACAK:

 

Davanın açılmasıyla beraber Ergenekon, Balyoz sanıklarının da aralarında bulunduğu emekli, muvazzaf subaylar ile bazı siyasetçi, sivil toplum örgütü temsilcilerinin ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrılması bekleniyor.

 

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN EVİNİN KROKİSİ:

 

‘Kozmik oda’ davasında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la beraber AK Parti ’de bakanlık yapmış önemli isimlerin izlendiği iddiası da ele alınacak. Aramalarda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in konutlarının krokileri de bulundu. Dava dosyasında siyasilerden başka bazı azınlık liderleri, sivil toplum örgütü yöneticileri ve kamuoyunun tanıdığı farklı kesimden isimlere dönük derlenmiş bilgiler bulunuyor.


  http://www.radikal.com.tr/112258011225807

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Devletin ırzıdır komik oda - ilbeg

  Bütün bilgileri alacaksın ve yıllar içinde kurulmuş bir sistemi çökerteceksin. Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün kritik notlarını uhdelerine aldılar ve bütün kilit yapılanmaları ortalığa peşkeş çekecekler.Devletin ırzına geçtiler şimdi de teşhir etmeye hazırlanıyorlar.

  Olay nasil basladi!! - IstNyIst

  ABD dan gelen email ile basladi! Sozum ona casusluk davasi diye baska bir uydurma dava acildi amrirallere, peki bu kozmik odaya giren cemaatin savcilari bu gizli devlet belgelerini ABD ve AB'nin gizli servislerine peskes cekti bunun heseabini kim verecek? En buyuk casusluk davasi bu olmali.

  ... - mataman

  Umarim bu sayede Turkiyenin kirli kalmis tarihinin en azindan bir kismi aydinlanir. Özel kuvvetler denen terör orgutu artik cozulmelidir

  gerçekler - atalay53

  Burada yorum yapıp görmek istedikleri kanıtların TSK nın kozmik odasından çıkacağını sananlar yanılıyor ordan çıkmaz .ya bruksel yada pentagondadır. Bunların hepsi dezenformasyondur.Bir başımız var denge için kullanmayalım.Bunu diyorum başkada bir şey demiyorum.

  italyadada yürekli savcılar ve yürekli hakimler gladyoyu bitirdiler: - okkes cavus

  sayın savcı mustafa bilgiye sosuz teşekkürler. eyer önüne engel konmazsa umuyoruz türkiyede işlenen karanlık cinayetler aydınlanır. bu cinayetleri kimlerin yaptıkları ortaya çıkarsa büyük başarı. bir ülkede halkın vergisi ile maaş alıp halka hizmet deceyi yerde, halka ihanet edenler birer birer ortaya çıkmalı. ülkemiz kara lekeyide bir nabze gidermiş olur. ülkemizde çok çirkin olaylar ve cinayetler işlendi, hatta büyük katliamlar işlendi. maraşta, malatyada, sivasta, çorumda, gazide, bahçeli evlerde, ve birer birer öldürülenler oldu. hamido uğurmumcu ve birçok aydım yazar siyasetci öldürüldü. hepsi sır gibi saklandı, failleri bulunmadı. bu karanlık kişilerin en büyük desteyi aldığı sivil toplum örgütü olarak, bazı örgütlerin elemanlarını tetikci olarak kullandılar. bu örgütlerinde onlar kadar sorumluluğu var .komando kamplarında eyitilip bazi illerde kullanıldıkları, çeşitli basın ve kataplarda bahsediliyor. yürekli onurlu vatanını halkını seven savcılar ve hakimler. bunlarıda bir araştırırlarsa olayın tümüne hakim olurlar kanati oluşuyor savcılarımıza başarılar diliyoruz..........

  İngilizler sizi bekliyoruz. - şekersiz

  Gelin bekliyoruz,gelirken ganimetlerinizi de getiriyorsunuz.!!Burası başka diyarlara benzemez.!!Hesaplarınız burada tutmaz.İddialıyım şimdi daha kuvvetliyiz.

  ACI GERÇEKLER VE KOZMİK ODA - m.rozbilen

  Türkiyeyi karanlığa,kaosa ve faşizme götürmek amaçlı, ama bir türlü bilindiği halde delillendirilemeyen ve hep inkar edilen olayların aydınlığa kavuşmasını çok istiyorum.Üstümüze kara bulut gibi çöken bu yasadışı örgütün ortaya çıkarılması Türkiyeyi rahatlatacaktır.Berfo ananın vasiyeti de yerine gelmiş olacaktır.Kozmik oda literatürümüze yeni girdi.Artık herkes bu kozmik oda örgütlenmesini biliyor.Sakla gizle buraya kadar olur inşaallah.Öyle şeyler duyuyoruzki nutkumuz tutuluyor. Duyduklarımız gerçekse DHKPC bunların yanında masum kalır. Bana göre her kaotik örgütün altında kozmik odanın parmağı olduğuna inanıyorum.Kural şu:Böl parçala yönet.Soruşturmayı yürüten savcıya kolaylıklar diliyorum.Devlet savcının güvenliğini sağlamalıdır,duyurulur.