KPSS operasyonu: Gözaltılar var

KPSS operasyonu: Gözaltılar var
KPSS operasyonu: Gözaltılar var
2010 yılında yapılan KPSS sınavında kopya çekildiği iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gözaltılar için düğmeye basıldı.

RADİKAL - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada sabah erken saatlerden itibaren şüpheliler gözaltına alınmaya başlandı. 14 ilde bu sabah başlatılan operasyonda şu ana kadar 62 kişinin gözaltına alındığı, bazı illerde aramaların sürdüğü ifade edildi. Gözaltına alınanlar Ankara'ya getirilecek.

FUAT AVNİ YİNE BİLDİ

Öte yandan Twitter fenomeni Fuat Avni son dönemde yaşanan bir çok operasyon öncesinde olduğu gibi bu operasyonu da Twitter'dan duyurdu. Avni haftasonu attığı tweetlerde KPSS ile ilgili bir operasyon başlayacağını duyurmuştu.

10 KİŞİ KAÇTI 


Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak Hürriyet'en Nurettin Kurt'a şu değerlendirmeyi yapıt: “Gözaltı haberi doğru. Başsavcılığımızın yürüttüğü soruşturma kapsamında toplam 82 kişilik şüpheli gözaltı listesi bulunuyor. Bu liste kapsamında gözaltılar bu sabah başlatıldı. Şu ana kadar Ankara da toplam 62 gözaltı yapıldı. Listede yer alan şüphelilerden 10 kişinin yurtdışına kaçtığı tespit edildi. Soruşturma devam ediyor. Daha fazla ayrıntı veremem. Şimdilik bu kadar.” Operasyon kapsamında İstanbul 'da gözaltına alınan 4 kişi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

SAVCI 3 BİN 230 KİŞİNİN İZİNİ SÜRÜYOR 

2010’da kopya çekildiği belirlenen ve tekrarı yapılan Eğitim Bilimleri testinde, 120 sorudan 100 ve üzerini doğru yanıtlayan 3 bin 230 aday soruşturulurken, son olarak Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularında kopya çekildiği iddia edilmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 3 bilirkişi atayarak, 807 bin adayın yanıtlarını incelemeye aldı. Bilirkişiler, o dönem soruların ulaştığı tespit edilen Baki Saçı’ya giden ve savcılığın elinde olan 48 Genel Kültür ve 55 de Genel Yetenek sorularının aynısını işaretleyenleri belirlemek için çalışmalara başlamıştı. 

 


  http://www.radikal.com.tr/131939013193907

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Her alanda sıkışan AKP - user709297

  Kurulmuş özel mahkemeler, özel seçilmiş hakim ve savcılarla aradan 5 yıl geçtikten sonra intikam operasyonu yapılıyor. Sen benim nasıl yolsuzluklarımı, usülsüzlüklerimi, torpillerimi ortaya çıkarırsın diye dikkatler başka tarafa çekiliyor. Sınav iptal edilmiş, soruşturma yapılıp bir delil bulunamamış. Şimdi lazım oldu diye raftan indiriliyor. Bunun altında da muhtemelen AKP çıkar diye düşünüyorum.

  Yine algı operasyonu - user709297

  AKP her alanda sıkıştı. Yolsuzluk, usulsüzlük diz boyu. He kurum dökülüyor, skandalların ardı arkası kesilmiyor. Rüşvet, kayırma sıradan hale gelmiş. Mağduriyet edebiyatı pirim yapmıyor, bu nedenle yine gündem değiştirilmek isteniyor. Bu bir algı operasyondur. Bütün kirli işleri bir kesime yükleme gayreti gözden kaçmıyor.

  Soru - user881872

  Opersayonun bu kadar gecikmesinin sebebi, içlerinde yer alan AKP lilerin ayıklanmak istenmesi mi?

  Berlinde Hakimler Var - user881872

  Yanımda isen yaptığın herşey mübah karşıma geçersen duruşun bile günah anlayışı ile mi yönetiliyor ülkem.

  EN UYGUN ZAMAN - user1021309

  operasyonun bugüne kadar bekletilmesinin mantıki bir kaç sebebi olabilir. kendi adamlarını ayıkladılar. çözülme sürecinin en kritik eşiğini beklediler. Her iki durumda da en uygun zaman beklenilmiş olabilir. fuat avninin iddiaları da cabası... hırsızlar hırsız kovalıyor. bunu yaparken kuş katliamı peşindeler.

  O değil de! - Sedat S.

  Ben de 2010 yılında bu sınava girenlerdenim. 0,9 Puan ile memur olarak atanamadım. Biliyorsunuz sınavda başarılı aday sayısının fazlalığı katsayıyı etkileyerek diğer adayların daha düşük puan almasını sağlıyor. Üstelik 400 kişi tam puan aldı bu sınavdan. Bizim durumumuz ne olacak yenilen hakları kim ödeyecek?

  Gunah çıkarıyorlar - user771112

  5 yıl geçmiş aradan Günaydın yetkililer. Emir büyük yerden mi