KPSS soruşturmasında 1 numara rektör iddiası

KPSS soruşturmasında 1 numara rektör iddiası
KPSS soruşturmasında 1 numara rektör iddiası
KPSS operasyonunun 1 numaralı şüphelisinin, Gülen cemaatine yakın bir üniversitenin rektörü olduğu iddia edildi. Gözaltındaki sanıklardan bir bölümünün de, tam puan aldıktan sonra yapılan ikinci sınavda büyük puan düşüşüne ilginç gerekçeler sundukları belirtildi.

RADİKAL - Ankara Başsavcılığı’nın 2010 yılı KPSS sınavında usulsüzlük iddialarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında gerçekleştirdiği 2. operasyonun 1 numaralı şüphelisinin, cemaate yakın bir Üniversitenin rektörü olduğu iddia ediliyor. Sözcü’nün haberine göre, adresinde bulunamayan rektörün halen Fransa’da olduğu ve Twitter’daki hesabından bu ülkede çekilmiş fotoğraflar paylaştığı görülüyor.

Öte yandan soruşturma savcısı Yücel Erkman’ın gözaltındaki şüphelileri sorguladığı sırada, 10’a yakın avukatın 155 Polis İmdat’ı arayarak, “Müvekkillerimiz savcı Yücel Erkman tarafından haksız biçimde mahkemeye sevk edilmektedir” şeklinde ihbarda bulundukları öne sürüldü. Savcı Erkman da, 155 kayıtlarından ihbarları tespit ettirerek soruşturma dosyasına ekledi.

Önceki gün emniyetteki işlemleri tamamlanan 44 şüpheli arasındaki 2 kadın Savcı Erkman tarafından serbest bırakılırken, 42 şüpheli ise tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilmişti. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinde sorgulanan şüphelilerden 17’si, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak”, “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” ve “evrakta sahtecilik” suçlarından tutuklanırken 25 kişi ise serbest bırakıldı. Böylece soruşturmadaki tutuklu sayısı 49’a yükselmiş oldu.

PUAN DÜŞÜŞÜNE İLGİNÇ GEREKÇE

Gözaltındaki şüphelilerin bir çoğunun 10-11 Temmuz 2010’daki sınavda 110 ve üzerinde soruyu doğru yanıtlamalarıyla ilgili olarak, çalışarak kazandıklarını söyledikleri öğrenildi. Bazı şüphelilerin, yenilenen sınavda yaşanan büyük puan düşüşünün hatırlatılması üzerine ise, “eşim hamileydi, sağlık sorunum vardı, çocuğum hastaydı” gibi yanıtlar verdikleri kaydedildi.

TUTUKLU SAYISI 49’A YÜKSELDİ

KPSS’deki usulsüzlük iddialarına ilişkin 20 Nisan Pazartesi düzenlenen operasyonlarda hakkında gözaltı kararı çıkarılan 78 kişiden şu ana kadar 67’sine ulaşıldığı bildirildi. AA muhabirinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, ulaşılamayan 11 şüpheliden 4’ünün halen yurt dışında bulunduğu tespit edildi. Soruşturma şüphelilerinden 2 kişi de bugün Ankara Emniyet Müdürlüğüne giderek, teslim oldu. Bu kişilerden Ramazan Ö, ifade işleminin ardından serbest bırakıldı. Şüphelinin, Ankara’da, hastanede tedavi gören küçük çocuğu olduğu öğrenildi. Diğer şüphelinin ise Emniyetteki işlemleri sürüyor.

Soruşturma kapsamında dün tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 42 kişiden 17’sinin tutuklanmasına, 25’inin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verilmişti.
Böylece, ilk etapta tutuklanan 32 kişiyle birlikte soruşturma kapsamında tutuklu bulunan şüpheli sayısı 49’a yükseldi. Soruşturmanın ikinci etabında hakkında gözaltı kararı çıkarılan 78 kişiden şu ana kadar 67’sine ulaşıldığı öğrenildi.