KPSS soruşturmasında Gülen'in dosyası ayrıldı,eski ÖSYM başkanları ifadeye çağrıldı

KPSS soruşturmasında Gülen'in dosyası ayrıldı,eski ÖSYM başkanları ifadeye çağrıldı
KPSS soruşturmasında Gülen'in dosyası ayrıldı,eski ÖSYM başkanları ifadeye çağrıldı
KPSS'de usulsüzlük soruşturması kapsamında ÖSYM eski başkanları Yarımağan ve Demir, "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Soruşturmada, 1 numaralı şüpheli olduğu iddia edilen Fetullah Gülen hakkındaki dosya ayrıldı.

RADİKAL-  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 2010'daki KPSS'de usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturması kapsamında, ÖSYM eski başkanları Ünal Yarımağan ve Ali Demir, "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağrıldı.Soruşturmayı yürüten Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Yücel Erkman'ın, Yarımağan ve Demir'i UYAP Sistemi üzerinden SMS ile ifadeye davet ettiği öğrenildi.

GÜLEN'İ DOSYASI AYRILDI 

2010'daki KPSS'de usulsüzlük iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmada, 1 numaralı şüpheli olduğu iddia edilen Fetullah Gülen hakkındaki dosya ayrılarak, "Devlette Paralel Yapı" iddialarına ilişkin ana soruşturmayı yürüten savcıya gönderildi.

KPSS OPERASYONU

2010'daki KPSS'de usulsüzlük iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen 62 şüpheliden 32'si tutuklanmış, 30 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. KPSS soruşturmasında Fethullah Gülen'in 1 numaralı şüpheli olduğu iddia edilmişti.

 "ŞÜPHELİ SAYISI NET OLARAK BELLİ DEĞİL"

Kararda, 2010'daki genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimleri alanlarından oluşan KPSS sınavının üçüne de giren adaylar yönünden, sınav sorularının önceden elde edilerek aracılar ve adaylar vasıtasıyla sınava girenlere dağıtılmasıyla ilgili "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak", "resmi belgede sahtecilik", "kamu kurum ve kuruluşları zararına dolandırıcılık", "suç delillerini yok etme", "görevi kötüye kullanma" suçlarından yapılan soruşturmada, şüpheli sayısının net belli olmadığı kaydedildi.

Ayırma kararda, 23 Mart 2015'teki adli soruşturma ve yakalama kararları uyarınca 32 şüphelinin tutuklandığı, 30 şüpheli hakkında adli kontrol kararı verildiği hatırlatıldı.

'KAMUOYUNDA BİLİNEN BİR YAPIYLA...'

YÖK Denetleme Kurulu, Jandarma Kriminal, Emniyet Bilişim Uzmanlığı, TÜBİTAK, MASAK raporları, ÖSYM, SGK, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan yazılar, müşteki beyanları, bir kısım şüpheli ikrarı, bilirkişi raporları, HTS analizleri ile tüm delillere göre, YÖK raporunda 100 ve üzeri net yapan 3 bin 227 adayın şüpheli konumunda olduğu ifade edilen kararda, "bin 435 şüphelinin doğrudan, kalanların ise büyük çoğunluğunun dolaylı olarak kamuoyunda bilinen bir yapıyla bağlantılı olduğunun tespit edildiği" aktarıldı.

'İKİ DOSYA ARASINDA FİİLİ VE KİŞİSEL BAĞLANTI...'

Kararda, "Fezlekede 1. sırada gösterilen Fetullah Gülen ile ilgili değerlendirmeler ve delillere göre, tarafınızca yapılmakta olan 'ana örgüt' soruşturması kapsamında, iki dosya arasında fiili ve kişisel bağlantılı olduğu değerlendirilmiştir" denildi.

ANKARA/AA