KPSS'de 'hatalı' iki soru iptal

Eğitim bilimleri testinde iptal edilen iki soru, öğretmen adaylarını heyecanlandırdı: Acaba atama şansım olur mu?
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Ankara 10’uncu İdare Mahkemesi, ÖSYM tarafından yapılan 2008 Kamu Personeli Seçme Sınavı Eğitim Bilimleri testindeki 11. ve 97. soruların hatalı olduklarını tespit etti. Öğretmen adayları tarafından yanıtlanan eğitim bilimleri testinde belirlenen hatalı sorular, bir iki puan nedeniyle ataması gerçekleşmeyenler için yeni bir umut oldu. Adaylar, ÖSYM’ye başvurdukları takdirde, puanlarını yeniden hesaplatabilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından KPSS sonuçlarına göre yapılacak 6 bin 500 sözleşmeli öğretmen atamasında mahkeme kararına göre belirlenecek yeni puanların dikkate alınıp alınmayacağı da merak konusu oldu.

Birden fazla yanıtları var
28- 29 Haziran 2008 tarihinde yapılan KPSS’de yanlış sorular olduğu iddia edilmiş, bazı adaylar tarafından bu iddialar mahkemeye de taşınmıştı. KPSS’ye giren Cemali Arslan da sorularda hata olduğunu belirterek, mahkemeye başvurmuştu. Arslan, 2008 KPSS’deki Eğitim Bilimleri Testi’nin A kitapçığında bulunan 11, 24, 27, 40, 64, 66, 68, 81, 87, 88, 89, 97, 104 ve 107’nci soruların hatalı olduğunu öne sürmüş ve bu hataların kanıtlanması halinde söz konusu testin tamamının iptal edilmesini istemişti. Arslan’ın açtığı dava üzerine, ÖSYM’den de öne sürülen hatalı sorulara ilişkin savunma istenmişti. ÖSYM yaptığı savunmada, sorularda hata olmadığını savunmuştu.
Bunun üzerine Ankara 10. İdare Mahkemesi, bilirkişiye başvurdu. Bilirkişi raporunda, Eğitim Bilimleri Testi’ndeki 11. sorunun, soru kökü ve cevap seçenekleri incelendiğinde net bir cevaba ulaşılamadığını, A ve D seçeneklerinin de doğru olarak algılandığını belirtti. 97. sorunun ise birden fazla doğru yanıtı olduğu vurgulanan bilirkişi raporunda, bu iki sorunun iptal edilmesi gerektiği belirtildi. Bilirkişi raporu doğrultusunda, mahkeme iki sorunun hatalı olduğuna hükmetti.
Binlerce öğretmen adayını ilgilendiren karara göre, hatalı soruların iptal edilmesi nedeniyle KPSS puanları yeniden hesaplanabilir. Karar, özellikle az bir puan farkıyla ataması gerçekleşmeyen öğretmen adayları için umut oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından KPSS sonuçlarına göre yapılacak 6 bin 500 sözleşmeli öğretmen atamasında mahkeme kararına göre belirlenecek yeni puanların dikkate alınıp alınmayacağı da merak ediliyor.

Birinde net yanıt yok, diğerinde çok
11. Posner beş tür eğitim programı olduğunu söylemektedir. Bunlar; resmi program, uygulamadaki program, örtük program, ekstra program ve ihmal edilen (geçersiz) programdır. Posner’in eğitim programını bu şekilde ayırmasının uygulamadaki anlamı ya da katkısı ne olabilir?
A) Eğitim araştırmacılarının resmî programın önemini kavramalarına neden olur.
B) Eğitim reformlarının başarı ve başarısızlıklarının nedenlerini belirlemeye yardımcı olur.
C) Program geliştirme alanının ne kadar dinamik bir süreç olduğunun kavranmasına yardımcı olur.
D) Program değerlendirmenin sistematik olarak yapılması gerektiğini ortaya koymaya yardımcı olur.
E) Aynı programın farklı boyutlarını ve farklı akademik çıktılarını belirlemeye yardımcı olur.
97. Tüm uyarılarına rağmen salonda koşarak oyun oynamaya devam eden oğlunu 15 dakika süreyle banyoya kapatan bir babanın uyguladığı davranış kontrol tekniği aşağıdakilerden hangisidir?
A) Ara verme (time out)
B) Olumsuz pekiştirme
C) Şekillendirme
D) I. tip ceza
E) Kademeli yaklaşma