Kral mezarı ucuz kurtulmuş

Bilirkişiler, Nemrut Dağı'nda 2001'den beri restorasyon ve kazı çalışmalarını yürütürken görevden alınan Hollandalı bilim adamlarını suçladı: Asıl amaçları Kral Antiochos'un mezarını kazmaktı.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Nemrut'ta 2001 yılından bu yana restorasyon ve kazı çalışmaları yürüten Prof. Dr. Herman A. G. Brijder başkanlığındaki Hollandalı ekibin asıl amacının 'Kral Antiochos'un mezarını kazmak' olduğu iddia edildi. Ekip hakkında geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunulan bilirkişi raporunda, 'Ekibin çalışmalarıyla Nemrut'a zarar verdiği' de belirtildi.
Raporun bakanlığa sunulmasının ardından ekibin çalışmaları durdurulmuş, ekip başkanı Brijder bu yıl yeniden Nemrut'a dönmeyi beklerken, Kültür Bakanı Atilla Koç, pazartesi günü yaptığı açıklamayla "Hollandalı ekibin Nemrut Dağı Tümülüsü'ne zarar verdiğini, çalışmaları bundan sonra Türk bilim adamlarının yürüteceğini" söylemişti. Radikal'in ele geçirdiği bu raporda, şu saptamalar yer alıyordu:

 • Zemin etütleri yapılmadan, terasın tümünün sağlamlaştırma yöntemi geliştirilmeden, yalnız iki heykelin (Antiochos ve kartal-aslan) kaidesinin ön kısmında lokal sağlamlaştırmalar gerçekleştirilmiştir. Bu sağlamlaştırmalarda çimento bazlı malzeme kullanılmıştır ki, bu özgün malzeme ile uyumsuzdur.
 • Gerek epoksi (taşları yapıştırmak için kullanılan reçine bazlı yapıştırıcı) gerekse çimento harcı uygulamalarının zaman içinde eserlere zarar verdiği gözlemlenmişken Antiochos heykeli gövdesi onarımında gene epoksi kullanılmıştır.
 • Antiochos heykelinin vücudunu oluşturan bloklar arasına, noktasal konulan kurşun levhalar zamanla taşların kopmasına neden olabilir.
 • Korumayla ilgili bilimsel planlama gereği gibi yapılmadan uygulamalara başlanmış, heykelleri oluşturan taş blokların indirme ve kaldırma işlemleri gerçekleştirilmiştir.
 • Ana kaya üzerine yığılmış kırma taşlardan oluşan tümülüsün (Antiochos'un mezarı) yüzeyindeki gevşek taşlar hareket etmektedir. Depremlerle fiziksel gücü yıpranmış kaygan arazide 90 tonluk bir vincin çalışması konusunda olumsuz görüşler dikkate alınmamıştır.
 • Ekip başkanı ile yaptığımız görüşme ve genel müdürlüğe sunduğu programdan yakın gelecekte esas amaçlarının, mezar odasına yönelik kazı olduğu izlenimi elde edilmiştir.
  Rapor, İ.Ü Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, ODTÜ Mimarlık Bölümü Malzeme Koruma Laboratuvarı'ndan Prof. Dr. Emine Caner Saltık, bakanlığın İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkezi Laboratuvarı'ndan kimya mühendisi Güven Gökçe ve yüksek heykeltıraş Ali Osman Avşar'dan oluşan heyetin yerinde yaptığı incelemelere dayanıyor.
  Ekip 'kurul izni' bekliyordu
  Merkezi Hollanda'da bulunan Uluslararası Nemrut Vakfı adına restorasyon çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Herman Brijder, 23 Haziran'da bu yılki çalışmalarına başlamak üzere Koruma Kurulu izni bekliyordu. Brijder, "2012'ye dek sürecek program hazırladık. Nemrut'un 10 yılı kaldı. Önemli olan Nemrut'a sahip çıkmak" diyordu.


  • http://www.radikal.com.tr/7525817525810

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.