Kral'a ATAK gösterisi

Kral'a ATAK gösterisi
Kral'a ATAK gösterisi

Cumhurbaşkanı Gül ile Kral 2. Abdullah, pilot montlarını giyip ATAK helikopterinin kokpitinde poz verdi.

Ankara ’nın ağır siyasi havası, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve eşi Kraliçe Rania’nın hızlı trafiğinden yansıyan renkli fotoğraflarla dağıldı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ’ye resmi ziyarette bulunan Ürdün Kralı ve Kraliçesi onuruna önceki akşam Çankaya Köşkü’nde yemek verdi. Yemeğe Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve eşi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve eşi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ile çok sayıda işadamı da katıldı. Özel, Gül’ün cumhurbaşkanı seçildikten sonra Hayrünnisa Gül ile verdiği resmi yemeğe eşiyle katılan ilk Genelkurmay Başkanı oldu.
Gül yemekte yaptığı konuşmada, “Kardeş halkların hak, hukuk ve haysiyete dayanan meşru taleplerinin karşılanması için hep yanlarında yer aldık. Bu bağlamda, Majestelerinin baştan itibaren ortaya koydukları siyasi vizyonu biliyor, Ürdün’de siyasi ve ekonomik reform adımlarını kuvvetle destekliyoruz” dedi.

Pilot montuyla kokpitte

Cumhurbaşkanı Gül ile konuğu Ürdün Kralı, dün Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ni de ziyaret etti. TAI tarafından özel olarak hazırlanmış pilot montlarını giyen Gül ve Kral 2. Abdullah, ATAK helikopterine binerek inceleme yaptı. Gül ve konuğu helikopterin prova uçuşunu izledi.
Ürdün Kralı dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla da görüştü. Başbakanlık Resmi Konutu’nda basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Kraliçe Rania ise dün Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’la Başbakanlık’ta görüşürken Kız Teknik Öğretim Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’nü de ziyaret etti. Atölyeleri gezen Kraliçe, el işi işlemeler ve süslemelerle ilgili bilgi aldı. Kraliçe Rania’ya enstitüde ebru teknesinde yapılan ebru baskılı eşarp hediye edildi.