'Kral'dan çok kralcılar var'

'Kral'dan çok kralcılar var'
'Kral'dan çok kralcılar var'
Vefat eden Suudi Arabistan Kralı Abdullah için Türkiye'de yas ilan edilmesi tartışma yarattı. CHP'li Umut Oran, "Türkiye'de hala birileri kraldan fazla kralcı" derken, Başbakan Yardımcısı Akdoğan is Kralı Abdullah için de ''Türkiye dostuydu'' diye konuştu.

RADİKAL-Suudi Arabistan Kralı için Türkiye'de yas ilan edilmesi tartışma yarattı. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, vefat eden Suudi Arabistan Kralı için Türkiye'de yas ilan edilmesini eleştirerek, "Kral'ın kendi ülkesinde yas ilan edilmiyor. Yani Suudi Arabistan'da yas yok ama Türkiye Cumhuriyet'i devletinde yas var bunu anlamak mümkün değil. Yani Türkiye'de hala birileri Kral'dan fazla Kral'cı" diye eleştirdi. CHP'li Muharrem İnce ise  Suudi Kral'ın Türkiye'ye geldiğinde Anıtkabir'i ziyaret etmediğini ifade ederek "Sen şimdi hediye aldığın, hangi hediyeyi de aldığını açıklayamadığın Kral öldü diye bayrağı yarıya indiriyorsun. O da o bayrağı göndere dikenin Anıtkabir'ine gitmiyor" dedi. Başbakan Yardımcısı Akdoğan ise eleştirilere   "Suudi Arabistan Kralı Abdullah 'Türkiye dostuydu'' diye karşılık verdi. 
Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu da "51 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı'daki saldırıda ulusal yas ilan etmeyen hükümet, herhalde ulusal yas ilan etmek için Kral Abdullah'ın ölmesini bekledi"  dedi.

CHP'Lİ ORAN TÜRKİYE'DE HALA BİRİLERİ KRALDAN FAZLA KRALCI  

CHP İstanbul Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran Tunceli'de partisinin düzenlediği, 'Dünyada ve Türkiye'de demokrasi ve özgürlük' paneline katıldı. Panelden önce düzenlediği basın toplantısında vefat eden Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz için Türkiye'de yas ilan edilmesini eleştiren Oran, şöyle konuştu:
"Suudi Arabistan karalı vefat etti. Allah, rahmet eylesin. Arap aleminin başı sağ olsun. Ama ülkemizde öyle garip bir işler yapılıyor ki anlamak çok zor. Kral'ın kendi ülkesinde yas ilan edilmiyor yani Suudi Arabistan'da yas yok ama Türkiye Cumhuriyet'i devletinde yas var bunu anlamak mümkün değil. Yani Türkiye'de hala birileri Kral'dan fazla Kral'cı. Dün hükümet bir günlük milli yas ilan etti ve bugün milli yas tutuluyor Türkiye'de. Bu kararı anlamak kabul etmek mümkün değil. En azından bugün Uğur Mumcu katledilmişti onun anısına böyle bir şey yapılmıyor devlet tarafından. Yakın zamanda Reyhanlı'da 50 yurttaşımız bombalı saldırıda hayatını kaybetti 'tık' yok. Yine Gaziantep'te bir bayram günü bombalı saldırı gerçekleşti, birçok kişi hayatını kaybetti ortada tık yok ve hala failler bulunmadı. Şırnak Uludere'de uçakların bombalamasıyla hayatını kaybeden vatandaşlarımız için hükümetten yine 'tık' yok. Gezi olaylarında kanunsuz emirler verildi 7 canımız gitti yine hükümetten 'tık' yok. Ama söz konusu Suudi Arabistan kralı olunca, Recep Tayyip Erdoğan Kral öldü diye, Padişah burada yas ilan ediyor. Bu kararı anlamak mümkün değil, kendi ülkesi yas ilan etmiyor bizim ülkemizde yas ilan ediliyor. Şimdi bizim geleneklerimizde ölünün arkasında güzel şeyler söylerin ama her devlet adamı Türkiye'yi ziyaret ettiğinde, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarını ziyaret ederler Suudi Kral hiçbir zaman bu ziyareti yapmadı. Şimdi bizim en önemli değerimize bu şekilde yaklaşan bir kişi için Davutoğlu ve Erdoğan yas ilan ediyor bu kararı hem şahsım adına hem partim adına doğru bulmadığımı Tunceli'de belirtmek isterim."

CHP'Lİ İNCE: ALDIĞIN HEDİYELERİN HATRINA MI BAYRAĞI YARIYA İNDİRDİN?

Yalova'da partisinin Altınova İlçe Örgüt Toplantısına katılan Muharrem İnce, burada partililere seslendi. Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın ölümü sebebiyle 1 gün milli yas ilan edilmesi nedeniyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi. İnce, o bayrağı göndere Atatürk'ün diktiğini, Suudi Kral'ın Türkiye'ye geldiğinde Anıtkabir'i ziyaret etmediğini ifade ederken, şöyle dedi: "Sen şimdi hediye aldığın, hangi hediyeyi de aldığını açıklayamadığın Kral öldü diye bayrağı yarıya indiriyorsun. O da o bayrağı göndere dikenin Anıtkabir'ine gitmiyor. Suudi Arabistan'da milli yas ilan edilmemiş. Bizde niye ediliyor? 'Sen bu ülkenin kurucularına; 'Atatürk'e, İsmet Paşa'ya iki ayyaş' diyeceksin, Atatürk'ün mezarına gitmeyen Kral'ın öldüğü günde bayrağı yarıya indireceksin. Aldığın hediyelerin hatırına mı?"

ANAYASA PROFESÖRÜ KABOĞLU: ULUSAL YAS İÇİN KRALIN ÖLMESİNİ BEKLEDİ

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde düzenlenen, "Gezi Raporu, Demokrasi ve Totalitarizm Sarkacındaki Türkiye" isimli raporun anlatıldığı söyleşide konuşan Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz'in ölümünün ardından Türkiye'de bir günlük milli yas ilan edilmesini eleştirdi. Prof.Dr. Kaboğlu şunları söyledi: "Mayıs 2013'te Reyhanlı'da bombalı saldırı sonucunda 51 yurttaşımızı kaybettik. Korkunç bir saldırıydı. 'Acaba hükümet yas ilan eder mi, niçin yas ilan etmiyor?' diye düşünürken, 3 gün sonra Anneler Günü kutlaması nedeniyle İstanbul'da birinci partinin kadın kolları büyükçe bir salonda liderlerinin de katıldığı bir toplantı düzenledi. Belli ki önceden planlanmıştı. Beni dehşete düşüren şey; hiç birşey olmamış Türkiye'de oradaki kadınlar sanki hiç anne değilmiş, abla değilmiş, birilerinin çocukları değilmiş gibi liderlerinin konuşmasını iki cümlede bir keserek coşkuyla alkışlarken 'Acaba bu ülkede biz mi sanal ortamda yaşıyoruz yoksa onlar mı sanal ortamda yaşıyor' diye kendi kendimi sorguladım. Ulusal yas bile çok görüldü ama onun ötesine geçerek eğleniliyor, coşuyor kadınlarımız, liderlerini alkışlıyor. Sanki orada ölenler anne değildi."

"KRAL SEVDA TEPESİ'NE KONAMADI"

"Biz daha kendi yasımızı bile ilan edemiyoruz, yaşayamıyoruz, anamıyoruz" diyen Kaboğlu, "Akşam, 'Kral öldü Türkiye'de yas ilan edildi' bu haberini duyunca hemen bir tweet atarak dedim ki, '51 yurttaşımızı kaybettiğimiz bu saldırı sonrasında ulusal yas ilan etmeyen hükümet, herhalde ulusal yas ilan etmek için Kral Abdullah'ın ölmesini bekledi' dedim" diye konuştu. İstanbul'daki Sevda Tepesi'nin 1984'te Kral Abdullah'a satıldığını hatırlatan İbrahim Kaboğlu, "Kral Sevda Tepesi'ne konamadı. Belki bunun minnet borcu olsa gerek bizimkiler, tüm Cumhuriyetin birikimlerinin kendilerine miras bıraktığı hak ve yetkileri kötüye kullanarak, istismar ederek Suudi Arabistan Kralı'nın ölümü vesilesiyle yas ilan etti" ifadesini kullandı.

AKDOĞAN: KRAL ABDULLAH TÜRKİYE DOSTUYDU

başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise Kayseri'de yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın ölümü nedeniyle, Türkiye genelinde bu gün bayrakların yarıya indirildiğini belirterek , '' Suudi Arabistan Kralına buradan Allahtan rahmet diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız da, cenaze törenine katıldı. Türkiye dostuydu. 12 yıldan bu yana da iyi ilişkiler içindeydik. Kaybına üzüldük. Bölgesel dayanışma açısından Kral Abdullah,İslam dünyası arasındaki işbirliği açısından gerçekten gayretli çalışmalar ortaya koymuştu. Ben hem Suudi Arabistan devletine, hem de Suudi Arabistan halkına taziyelerimi iletiyorum" dedi.