Kraliçe Beatrix, Kayserilileri soru yağmuruna tuttu: İş hayatı ne durumda?

Gül, Beatrix'e anlattı: Yalçındağ örnek kadın

Yalçındağ TUSİAD'ın ilk kadın başkanı.


Hollanda Kraliçesi Beatrix, Türk kadınlarının iş hayatındaki yerini sordu, Dışişleri Bakanı Gül bilgi verdi: "En üst düzeyde işadamları örgütü TÜSİAD'ın başkanı bir bayan. Arzuhan Doğan Yalçındağ çok aktif ve çalışkan bir Türk kadını."Kayseri'de işadamlarıyla buluşan Beatrix'e Bakan Gül ve eşi Hayrunisa Gül eşlik etti.

KAYSERİ/ANKARA - Kayseri dün bir kraliçeyi ağırladı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Hollanda Kraliçesi Beatrix, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le birlikte gittiği Kayseri'de Hollandalı ve Türk işadamlarını yakınlaştırdı. Gül, TÜSİAD'ın ilk kadın başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ı Kraliçe Beatrix'e, 'çalışan örnek Türk kadını' olarak gösterdi.
Kraliçe Beatrix, Dışişleri Bakanı Gül ve eşi Hayrunnisa Gül'ü Kayseri'ye Kraliyet armalı Hollanda Bayraklı Fokforkker-70 tipi özel bir uçak taşıdı. Uçaktan taba renkli arkası fiyonklu şapkası, bordo renkli pelerini ve yünlü tayyörüyle önce Kraliçe Beatrix indi.
Kraliçe Beatrix daha sonra kendisi için özel hazırlanan Hollanda bayrağı çekilmiş siyah bir Mercedes'le, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Boydak-3 Ev Tekstili ve Mobilya Fabrikası'na gitti. Kraliçe'ye burada Kayseri Sanayi Odası'nca kısa bir brifing verildi.
Hediye bornoz, nevresim
Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Kraliçe Beatrix'e üzerinde KAYSO amblemi olan bir çinili tabak armağan etti. Kraliçe Beatrix'e ayrıca İstikbal, Bellona, Mondi gibi markaların sahibi Boydak Holding tarafından nevresim takımı, ev tekstili ürünleri, uyku seti ve bornoz hediye edildi.
Beatrix, Boydak Holding'e ait Boydak-3 Fabrikası'nda verilen brifingde, 'İşçiler nasıl örgütleniyor?', 'İşçilere eğitim veriyor musunuz?', 'Türkiye'de kadınlar iş hayatında üst düzeyde görev buluyorlar mı?' gibi sorular yöneltti. Kayseri'deki oda ve yatırımcı kuruluşların kadın ve erkek sahipleri sorulara yanıt verirken, Bakan Gül söze girdi:
"Türkiye'de çalışma hayatında kadınlarımız gerçekten önemli görevlere sahiptir. Bunun bir örneğini size şöyle verebilirim; Türk işadamlarının üst düzeyde bir araya geldiği kuruluş olan TÜSİAD'ın başkanı bir bayandır. Üstelik seçilerek gelmiştir. Arzuhan Doğan Yalçındağ hanımefendi çok aktif ve çok çalışkan bir Türk kadınıdır."
Milli Prodüktivite Merkezi tarafından Kayseri'de geçen yıl yılın girişimcisi seçilen Şafak Çivici de Gül'ü, "Kayserili ve ülkemizde yaşayan kadınlar olarak herhangi bir ayrıma tabi değiliz. Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nde Türk kadını Avrupa'da olduğu gibi son derece saygın biçimde yöneticilik yapmaktadır" diye destekledi.
Beatrix, daha sonra Hollanda'dan emekli olup, Felahiye Kayapınar beldesine yerleşmiş 10 gurbetçi ailesiyle görüştü. Zekeriya Gümüş adlı vatandaşın Kraliçe'den Hollanda'da oturma izni almak için yardım istediği belirtildi.
Erdoğan ağırladı
Beatrix öğleden sonra sonra döndüğü Ankara'da, Başbakan Tayyip Erdoğan ve iki ülke işadamlarıyla bir araya geldi. Erdoğan'ın başbakanlık resmi konutunda ağırladığı konukların arasında bakanlar Ali Babacan ve Nimet Çubukçu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, Prens Alexander ile eşi Prenses Maxima da yer aldı.
Erdoğan, Hollanda ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2006 yılında 4.5 milyar dolara yaklaştığına işaret etti. Erdoğan, "Türkiye'ye yatırım yapan ülkeler arasında Hollanda birinci. Ülkemizde 1196 Hollanda menşeli sermaye sahibi firma var" dedi. Kraliçe de Türkiye ile Hollanda arasındaki ekonomik ilişkilerin geçmişinin 400 yıl kadar geriye uzandığını belirterek, "Seçkin temsilcilerden oluşan heyetim, Türkiye ile
ilişkilere verdiğimiz önemin göstergesi" diye konuştu.
Kraliçe Beatrix ve Veliaht Prens Willem Alexander, akşam da Ankara'da Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ni ziyaret etti. Konuklar,
Anadolu'dan toplanmış tarihi eserleri inceledi.
'Gelinim de mikro krediyle ilgileniyor'

  • Kraliçe'nin gurbetçi ailelerle Kayseri Evi'nde yaptığı görüşme sırasında 1'inci Komando Tugayı'na ait beş helikopter çevrede uçuş yaptı. Kraliçe'nin geçeceği yollar trafiğe kapatıldı. Programlar için 1000 polis
    ve 250 jandarma görev yaptı. Beştepeler güzergâhındaki bazı eski evler boyandı.
  • Boydak Holding'deki toplantıda, 10 sanayici ve iş adamı, Beatrix'e kentin ekonomik durumunu ve faaliyetlerini anlattı. Beatrix, "Aranızda kadın girişimciler görüyorum. Kadınlara yönelik veya işe yeni başlayanlara yönelik desteklemeler, mikro krediler var mı? Gelinim de mikro kredi olanaklarıyla çok ilgileniyor" dedi.
  • Kraliçe Beatrix, Kayseri'deyken oğlu Prens Alexander ve yedi aylık hamile gelini Prenses Maxima, Ankara'da ODTÜ'de 'Kültürlerarası Diyalog ve Medya' konferansına katıldı. Prens, iki ülke öğrencileri için hazırlanan Kültürlerarası Diyalog web sitesini aktif hale getirdi. Kameralı bağlantı sonucu salondakilerle Hollanda'daki öğrenciler sohbet etti.