Kredi kartı vurgunu

Türkiye'ye gelen turistlerin kredi kartlarının data bilgilerini kendi imal ettikleri boş kartlara yükleyip vurgun yapan şebeke ortaya çıkarıldı.

İZMİT - Türkiye'ye gelen turistlerin kredi kartlarının data bilgilerini kendi imal ettikleri boş kartlara yükleyip vurgun yapan şebeke ortaya çıkarıldı. Şebekinin 16 elemanı yakalanırken, 18 kişi daha
aranıyor. Vurgunun 1 trilyon lirayı aştığı belirlendi.
İhbar üzerine harekete geçen ekipler İzmit'te
takibe aldıkları 54 FT 518 plakalı otomobili durdurarak arama yaptı. Araçta bulunan İrfan Çelik, Ferruh Şenol ve Süleyman Çakır'ın gösterdikleri yerlerde uluslararası birçok bankaya ait manyetik şerit data bilgileri yazılı liste bulundu. Sanıklar, yabancı uyrukluların kredi kartlarını, alışveriş yaptıkları işyerlerinde onlara fark ettirmeden kendi encoder cihazından geçirip data bilgilerine ulaştıklarını, anlattı. Şebeke üyeleri daha sonra anlaştıkları firmalara gidip, alışveriş yapmadıkları halde yapmış gibi gösterdiklerini, karta geçirilen paranın yüzde 25- 30'luk payını bu firmalara veya çalışanlarına verdiklerini itiraf etti. Yetkililer şebekenin 1 trilyon liralık vurgun yaptığını belirterek 16 kişinin yakalandığını 18 kişinin ise arandığını söyledi.