Kredi kartına şifre takıldı sahtecilik yüzde 80 azaldı

Kredi kartına şifre takıldı sahtecilik yüzde 80 azaldı
Kredi kartına şifre takıldı sahtecilik yüzde 80 azaldı

Özinal: Sahtecilik Avrupa?da 10 binde 8 olurken, Türkiye?de ise 1.7.

İSTANBUL - Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal, kart sahteciliği giderlerinin, şifreli döneme geçişin başlamasından bir yıl öncesine göre, yaklaşık yüzde 80 düşüş gösterdiğini söyledi. BKM açıklamasına göre, Chip&PIN uygulamasıyla kart sahteciliği giderleri önemli ölçüde azaldı. Bu gider, 2005 yılında 26 milyon 585 bin 637 lira iken, 2008’de 6 milyon 199 bin 75 lira oldu.
BKM verilerine göre, 2008’de, bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında, internet üzerinden yapılan alışveriş, her gün artmasına rağmen, internet alışverişlerindeki sahtecilik giderleri düştü. 2007’de 9.27 milyon  lira olan tutar, 2008’de 7.81milyona düştü.
BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, elektronik ticarette güvenlik sağlama amacıyla oluşturulan 3D Secure güvenlik sistemiyle de, kart sahteciliğinde düşüş gerçekleştiğini belirtti.
Özinal, Chip&PIN ile kart kullanımında şifre uygulamasına birçok Avrupa ülkesinden önce geçen Türkiye’nin kart güvenliğini sağlama konusundaki başarısının, Avrupa’daki birçok ülkeye örnek teşkil edecek düzeyde olduğunu ifade etti.
Avrupa’da her 10 bin avroluk kredi kartı harcamasının ortalama 8 avrosunu sahtecilik cirosunun oluşturduğunu açıklayan Özinal, Türkiye’de ise kredi kartı sahtecilik cirosunun her 10 bin avroluk harcamanın 1.7 avrosunu oluşturduğunu kaydetti.

Sahtecilik beş kat az
 Özinal, “Ülkelere göre toplam kredi kartı cirosu içinde toplam sahtecilik cirosunun payına bakıldığında Türkiye’de sahtecilik cirosunun Avrupa’ya göre ciddi düzeyde düşük olduğu görülüyor. Türkiye’de kredi kartı sahtekarlığı cirosu Avrupa’nın beş  kat gerisinde” değerlendirmesinde bulundu.
Kart sahtekârlığı ile mücadelede, 3D Secure  Chip&PIN, gibi sistemler için ciddi yatırım yapan BKM’nin, Kart Bilinci Kampanyası’nın ise sürdürdüğünü hatırlatan Özinal, şu uyarıda bulundu: “Kart sahtekârlığı ciddi oranda azaldı. Bugün her şey yolunda ama yine de tedbiri elden bırakmayın; kart bilgilerinizi ve şifrenizi kimseyle paylaşmayın, şüphelendiğiniz her işlemi bankanıza hemen bildirin.” (Radikal)