Kreşte dayağı anne ekrandan izledi!

Kreşte dayağı anne ekrandan izledi!
Kreşte dayağı anne ekrandan izledi!
Kreşe gönderdikleri 3 yaşındaki ikizlerine yemek yedirilirken şiddet uygulandığını güvenlik kamerasından fark eden anne baba şikayetçi oldu. Kreş 'ne var bunda' savunması yaptı!

ADANA - Adana'da özel bir kreşe gönderdikleri 3 yaşındaki ikiz çocuklarına yemek yedirilirken şiddet uygulandığını güvenlik kamerasından fark eden Iraz-Metin Çalışkan çiftinin şikayeti üzerine savcılık inceleme başlattı.
İkiz çocukları Gülsenaz ve Yiğit Ali'yi Mahfesığmaz Mahallesi'ndeki kreşe gönderen öğretmen 33 yaşındaki Iraz Çalışkan, okuluna giderken kreşe uğradı. Müdür odasında otururken, güvenlik kamerası ekranına yemekhanenin görüntüsü yansıdı. Anne Çalışkan, kreşte görevli öğretmenin çocuklarına art arda kaşıkla yemek verip yutmasını beklemediği, kulağını çekip, kafasına vurduğunu ve kaşığı zorla ağzına sokarak yemek yedirmeye çalıştığını görünce şoke oldu. Hemen yemekhaneye giden Iraz Çalışkan, çocuklarını alarak kreşten ayrılıp polise gitti ve şikayetçi oldu. Şikayet üzerine incelenmek üzere kamera kayıtlarına el konuldu.
İkizlerin babası 33 yaşındaki Metin Çalışkan, "Eşim, çocuklarımıza işkenceyle yemek yedirildiğini görmüş. Kreşin yetkilisine, 'Bu nasıl olur?' diye sorduğunda ise 'Bunda ne var ki?' cevabı verilip hafife alınmış. Demek ki çocuklarımıza daha neler yapılıyor? Bunu da olaydan önceki günlere ait kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu öğreneceğiz" dedi. 


'DAYAK YEDİKLERİNİ SÖYLÜYORLARDI İNANMIYORDUK' 

Çocuklarının kreşte gördüğü baskı ve şiddet nedeniyle yemek yerken zorlandıklarını anlatan baba Metin Çalışkan, "Çocuklara bu şekilde davranan her kim olursa olsun cezalandırılmasını istiyoruz. Bizler çocuklarımızı uygun ortamda büyüsün, eğitim alsın diye önemli paralar vererek bu tür yerlere bırakıyoruz. Ama görünen o ki çocuklar eğitim yerine şiddet görüyor" diye konuştu. Çocuklarının zaman zaman, dayak yedikleri ve şiddet gördükleri ile ilgili şikayetlerle eve geldiğini söyleyen Çalışkan, yaşadıklarını şöyle anlattı:
"Eşim de çalıştığı için çocukları 4 ay önce kreşe verdik. Burada eğitim aldıklarını ve aile ortamında büyüdüklerini düşünüyorduk. Çocuklarımız bazı akşamlar, dayak yediklerini ve şiddet gördüklerini anlatıyordu. Biz de, kreşe gitmemek için böyle davrandıklarını düşündük. Oysa çocuklar doğru söylüyormuş. Eşim çocukların gördüğü şiddete şahit olmasa, böyle devam edecekti. Şimdi çocuklarımıza annem bakıyor. Bu olayda suçu bulunanların cezalandırılması için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Polise ve savcılığa başvurularımızı yaptık."
Savcılık olayla ilgili inceleme başlatırken, özel kreşin yetkilileri ise iddialar konusunda konuşmayıp, avukatlarının gerekeni söyleyebileceğini, konunun adliyede olduğunu, görüntü kayıtlarını hiçbir çekince duymadan kendilerinin verdiğini belirtmekle yetindi. (Çağlar ÖZTÜRK-Akif ÖZDEMİR/DHA)  http://www.radikal.com.tr/113557711355776

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  keryil,Bravo! - Clear

  Doğruya doğru demekle,tekrar gözüme girdin.Söylesene sizinkilere,biraz seni örnek alsınlar.Hiç olmazsa "asgari müşterekte uzlaşmamız", kolaylaşır.

  iki sey - keryil

  birincisi, gerek ailelerin kendi bakimlariyla ilgili, gerekse de ailenin cocuklara inanmamasiyla ilgili okur yorumlari fevkalade isabetli ve onemli. ikincisi de, medyamizdaki duzenlemeler bu tip sirketlerin ifsasini engelliyor. mesela televizyonda "su su sirket bana soyle yapti" diyemiyorsunuz, rtuk ceza kesiyor. bakin insanlarin dahi en azindan bas harflerini goruyoruz, ama bir kres cocuklarin dovduldugunu ortaya koyan videoya ragmen ifsa edilemiyor. kamu yarari burada sirketlerden mi cocuklardan mi yanadir? hukuki duzenleme burada sirketi mi korumalidir? adalet sirketlerden yanadir diyorsaniz da en azindan boyle dusundugunuzu bilelim. belki kurallari radikal koymuyor, ama bir gazete olarak bu riski almiyor olmaniz, onu dahi gectim bu konuda hicbir tavir koymamis olmaniz sizi de masumiyetten uzaklastiriyor.

  Tiksinme - KronosOlympos

  Uzun suredir hic bu kadar tiksinmemistim gordugum bir seyden. Kendim de ikiz babasiyim, sanki kendi cocuklarimi gormusum gibi oldum. Sen o cocuklarinin ayaginin kirine kurban olasin. Canlarim ayni masadaki mavili arkadaslari da nasil korkuyor. Sanirsin toplama kampi. Hersey bu kadar acikken bu konuda tesrif edip te iki kelime etmeyen kres yoneticileri de zaten ayni kumastan olduklarini gostermisler.Turkiyede yasamiyorum, ve yasamamak icin de maalesef her gun yuzlerce sebep bulabiliyorum. Tekrar diyorum o kadina "Sen o cocuklarin ayaginin kirine kurban ol" Bu o bos hayatinda yapabilecegin en anlamli sey olur inan.

  Çocuklara Vuran Eller Kırılsın - Levin6

  Sinirden tüylerim diken diken oldu. O kaşığı her ağzına tıktığında çocuk utanca boğuluyor, yavrunun ruhu inciniyor. İleriki yaşlarında o anıları hatırlayıp çok incinebilir. Ben anaokuluna giderken haksız yere yediğim tokatı hala unutmam. Burada daha beteri var. Kamera olmasa daha neler yapılır kim bilir? Bence çocuklara yapılan şiddetin farklı kanunlarla ağır cezalandırılması ve böyle "bakıcıların" eğitilip "eğitimci" haline getirilmeye çalışılması gerek.

  Çocuğa inanmamak - ozymandias

  Çocuğunuzun söylediklerine inanmayıp, bunca zaman önlem almadığınız için siz de suçlusunuz sayın anne ve baba. Umarım bundan sonra aklınızı başınıza alır ve "çocuktur, inanmamak lazım" gibi meşhur Türk inançlarından vazgeçersiniz.

  Haklı. - Clear

  Öğretmen aile yerden göğe kadar haklıdır.Ammaaa,aynı şeyin bir benzerini,kendi evlerinde ve kendileri de yapmamak şartıyla...İsterseniz bir "gizli" kamera da ebeveynlerin evine konulsun da herkes izlesin.Ben çok biliyorum,çocuklarını yemek yemediler diye cezalandıranları...Hem de uzman tavsiyesi alarak cezalandıranı...Örnek mi? Eskilerin oyunlarla kandırıp yemek yedirme taktiklerini "çağ dışı" basitlik ve ŞIMARTMAK diye değerlendirerek,çağdaş terbiye vereceğini sanıp,çocuğu kapının dışına koymak (hem de akşam karanlığında),ya da odasına kilitleyip hapsetmek,veya meşhuuuur internette okuduğu uzman sözü olarak "mutfak kapandı" deyip sabaha kadar aç bırakmak,çocuk anne sevgisine doymak istediğinde "seni artık sevmiyorum" diyerek itelemek ve ona şok geçirtmek,hatta ertesi gün arkadaşlarıyla ve oyuncaklarıyla oynamayı yasaklamak.Daha da beteri ertesi gün işten vaktinde değil, 2 saat geç gelmek ve "annem niye hala gelmedi" diye sorgulayan yavrucağı,görünce "annem geldi" diye kucağına atılan yavrucağı iteleyerek fırlattıktan sonra,alelacele süslenip giyinerek "iş yemeğine gidiyorum" diye çıkıp gitmek ve ardından "annem yine gidiyor" diye ağlayan çocuğu umursamadan kapıdan çıkıp gitmek.Daha sayayım mı? Bunların hiçbiri sanal değil,hepsi birebir tanık olduğum olaylar...Peki bunları kime şikayet etmek lazım? Yoksa ben yaparım ama başkası yapamaz mı demek lazım?