@ismailsaymaz

Kriminal soru: Tekerleklere sıkılan iki kurşun nasıl ön cama geldi?

İçkili olduğu için polisten kaçan Coşkun Doğan, açılan ateşte kürek kemiğinden vuruldu. Bir kurşun da otoparkta bir aracın ön camına geldi. Polisin iddiası: Tekerleklere ateş ettim
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Bursa’da, Coşkun Doğan adlı kişinin, iddiaya göre, içkili olduğu için aracıyla polisten kaçarken boynundan vurulması, kuşkulu ‘polis kurşunu’ iddialarına bir yenisini daha ekledi. Yaralanan Coşkun, aracın içindeyken yüzüne biber gazı sıkıldığını,  bu sırada ateş açıldığını savunuyor. Şüpheli polis Vedat Alaybay, “Birisini havaya, ikisini tekerlere sıktım” dese de kurşunlardan birinin Doğan’ın kürek kemiğine, diğerininse başka bir aracın ön camına gelmesi, kuşkuları  artırıyor.       
Organizatör Coşkun Doğan, geçen 7 Eylül’de Bursa Siteler Mahallesi Kaplıkaya Camii yanına giderek, bir köşede park etti ve sigara yaktı. O gün Ramazan’dı. İddiasına göre, çöp dökmeye gelen N.G., Doğan’ın sigara içtiğini görünce “Terbiyesizler!” dedi. Bunun üzerine  tartışma çıktı. N.G.’nin iddiasına göre ise Doğan, kendisini uyandırdığı için küfretmiş, tehditte bulunmuştu.
Mahalleli polise haber verdi. 29 yaşındaki Doğan, iddiasına göre, arkasından polis geldiğini ve ‘Dur’ uyarısında bulunduğunu gördü. İçkili olduğu için kaçtı. Doğan, anlatımına göre izini kaybettirmek için bir otoparka girmişti:
“Otoparkta dönüp çıkış kapısına geldim. Aracımın camı açıktı, biber gazı sıktılar. Gözlerim yandı. Önümde ve arkamda polisler vardı. Gazı yiyince direksiyon hâkimiyetimi kaybettim. Bir-iki metre yukarıdan uçtum. Aracım yere düştüğünde iki-üç el silah sesi duydum. İlk ateş edildiğinde kafamı eğdim. Ancak sağ kürek üzerimden yaralandım. Düşerken duvara da çarptım.”
Doğan’ı yaralayan kurşun, polis Vedat Alaybay’ın silahından çıkmıştı. Alaybey’ın iddiasına göreyse, Doğan, otoparkın içindeyken kaçmak için çabalamış, yüksekten bilerek uçmuş, arabayı da polislerin üzerine sürmüştü. Bunun üzerinde Alaybay, havaya bir kez, tekerleklere de iki kez ateş etmişti. Ancak Alaybay, ifadesinde gaz sıkılıp sıkılmadığından bahsetmiyordu:
“Aracın gazına basarak kaçmaya çalıştı. Havaya bir el ateş ettim. Üzerime doğru gelince lastiklerine iki kez ateş ettim. Benim yanımdan hızlıca geçerek kahvehanenin duvarına çarptı.” 
Bursa Asayiş Şube Müdürlüğü’nün 9 Eylül’de hazırladığı fezlekede, Doğan’ın  “Biber gazı sıktılar” iddiasına değinilmedi. Fezlekede, Alaybey’in biri havaya, ikisi tekerleklere olmak üzere, üç el ateş ettiği belirtiliyordu. Kurşunlardan biri Doğan’ın omzuna gelmiş; bir diğeri bir başka aracın ön camını parçalamıştı. Bu durumda, havaya ya da tekerleklere atıldığı ileri sürülen kurşunlar, öldürücü nitelik taşıyordu. Fezlekede, bu duruma da açıklık getirilmedi.  
Ayrıca ön camına kurşun isabet eden aracın sahibi Remzi Şanlıer, ‘olaya neden olduğu’ gerekçesiyle polisten değil, Doğan’dan şikâyetçi oldu. Alaybay hakkında ‘yaralama’, Doğan hakkındaysa ‘hakaret’ten soruşturma sürüyor.