Kritik koalisyon toplantısı sonrası ilk açıklama

Kritik koalisyon toplantısı sonrası ilk açıklama
Kritik koalisyon toplantısı sonrası ilk açıklama
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, yaklaşık 6.5 saat süren koalisyon görüşmeleri sonrasında CHP heyeti adına görüşme sonrası bilgi verdi. Koç'un ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de açıklamalarda bulundu.

Hükümet kurma sürecinde Ak Parti ile CHP arasında son görüşmelerde varılan mutabakat çerçevesinde gerçekleştirilen heyetler arası ikinci görüşme yapıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, AK Parti heyeti ile Ankara Palas Devlet Konukevi'nde yaptıkları koalisyon görüşmesinin ardından, basın mensuplarına açıklamada bulundu. Görüşmelerin planlandığı gibi devam ettiğini belirten Koç, farklı geleneklerden gelen, farklı görüşlere sahip iki partinin, bütün konuları, çekinmeden, açıkça masada konuştuğunu kaydetti.

Bu günkü konunun, içerdiği bütün alt maddelerinin samimi bir şekilde tartışıldığını belirten Koç, "Uzlaşılan, uzlaşılmayan noktalar, tartışmanın derinleştiği hususlar oldu. Türkiye'nin bu gün ihtiyacı olan noktaları da düşünerek, görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Perşembe günü başka konu başlıklarıyla bu süreç devam edecek ve büyük ihtimalle Pazartesi günü bütün başlıklar ele alınmış olacak" dedi.

Koç, daha sonra, bu çalışmaların sonuçlarının, AK Parti genel başkanı Ahmet Davutoğlu'na ve CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'na rapor şeklinde sunulacağını dile getirdi.

CHP adına koalisyon görüşmelerini yürüten heyetin başkanı Prof. Dr. Haluk Koç şöyle konuştu:

"Bugün ele alınan başlıklar temel özgürlükler, anaysa, hukuk düzeni çerçevesindeki her konu çok net bir şekilde masaya getirildi. Seçim kanunun ve bununla ilgili alt başlıklar değerlendirildi. İki taraf da görüşünü sundu. Mutabık olunan olunmayan konular var. Görüşmelerimizi sürdüreceğiz. 3 toplandı daha var.

Çeşitli teknik ekipteki arkadaşlarımız o günün alt yapı çalışmaları da belirleniyor. Bizim de hazırlanmamız gerekiyor. Perşembe günü yine aynı saatte kaldığımız yerden yeni konuları görüşeceğiz.

Şuan Türkiye’nin ihtiyacı olan bir hükümet kurabilir miyiz konusunda partimizin verdiği yetki çerçevesinde Ak Parti ile mutabık kalınabilecek ve kalınamayacak konular bir envartere dökülerek görüşmeler sürdürülüyor."

"ASIL HEDEF YENİ ANAYASA"

CHP genel başkanı Haluk Koç’un ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de açıklamalarda bulundu. Çelik şöyle konuştu:

Bugünün ana başlığı “anayasa, yeni anayasa, demokratikleşme ve özgürlükler konusuydu. Kuvvetler ayrılığına kadar geniş bir yelpaze var. Anayasa’nın nasıl bir tarza sahip olması konusunda geniş bir tartışma yaptık. Bundan sonrasında karşılıklı olarak yeni anayasaya ve kuvvetler ayrılığına, seçim sistemine, meclis iç tüzüğü konuları değerlendirildi.

Yargı reformuna nasıl bakıyoruz, hukuk devletini nasıl kavramlaştırıyoruz, bunun uzlaşma ve çatışma noktaları nelerdir, ortak noktalar nelerdir bunları değerlendirdik.

SON TOPLANTI PAZARTESİ GÜNÜ

Günaşırı toplanacağız. O ara günlerle de bu kadar saate yakın bir toplantı yapıyoruz.

Perşembe günü tekrar bir araya geleceğiz. Sonrasında da pazartesi günü son toplantıyı yapacağız. Bazen 2, bazen 3 konu tartışacağız ve pazartesi günü son toplantıya ihtiyacımız olacak. Çalışma planımız bu şekilde. Bizim açımızdan faydalı bir toplantı oldu. Tüm başlıkları tartıştık. Bugünkü dosyamız bizim açımızdan tamamlanmış oldu.

Daha önce 60 maddenin Meclis’ten geçirileceğiz bizim tarafımızdan ifade edilmişti. Bu geçici bir çözüm. Asıl hedef yeni bir anayasa kazandırmak. Bu 60 madde elimizin altında. Türkiye’nin asıl hedefinin Yeni Anayasa olduğunu söylüyoruz.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

"AK Parti resmi görüş olarak daha önce bunu bildirdi. 7 Haziran sonrasındaki tablo içerisinde bu tabloya bakmamız gerekiyor. Sistem tartışması meselesinden ziyade kuvvetler ayrılığı ve yargı reformunu nasıl değerlendirilmesi konusunda tartışıldı. Kurulur, kurulmaz  bilinmez ama görüşmeleri yapıyoruz. Bu konuda zıt görüşlerimiz var. Ortak noktalar neler olduğu konusunda enerjimizi veriyoruz.
Kendi aramızda tartışma olabiliyor ama toplantı sonrasında görüşlerimizi şeffaf bir şekilde sunuyoruz."