Kritik MGK 4.5 saat sürdü

Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu toplantısı saat 13.30'da başladı ve 18.00'de sona erdi. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada 'kardeşlik' vurgusu ön plana çıkarıldı


ANKARA - Başbakan Yardıncısı Bülent Arınç'a suikast iddiası ve Özel Harp Dairesi'nde yürülen soruşturma nedeniyle merakla beklenen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) 4.5 saatlik bir toplantı yaptı.  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen toplantının bir bölümüne Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı.

Toplantı öncesinde savcıların Seferberlik Tetkik Kurumu'ndaki arama yapması ve 8 askeri gözaltına alması gündeme damgasını vurmuştu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'in 25 Aralık günü Başbakan Tayyip Erdoğan ile yaptığı 3.5 saatlik görüşme ile iki subay evinin önünde yakalanan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açıklamaları, askerle yargı arasındaki son gerilimin de gündemin ilk sırasında olduğunu göstermişti. 4.5 saatlik toplantının ardından yapılan açıklamada bu konuya değinilmedi.MGK toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, Türkiye güvenliğini ilgilendiren iç ve dış gelişmelerin kapsamlı değerlendirmesinin yapıldığı belirtilerek, "(Toplantıda) Ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin birliği ve huzurunu hedef alan terörün ve beslendiği ortamın tasfiyesine yönelik mücadeleye azim ve kararlılıkla devam edileceği vurgulanmıştır.
Çağdaş demokrasi ve hukuk ilkeleri çerçevesinde vatandaşlarımızın, her zaman olduğu gibi sağduyulu davranacağına ve kardeşlik olgusunu zedeleyecek davranışlardan kaçınacağına duyulan güven bir defa daha teyit edilmiştir" denildi.

Açıklamada toplantıda terörle mücadele, Irak, Kıbrıs ve AB konusunun görüşüldüğü belirtildi.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan toplantı bitiminde Milli Güvenlik Kurulu (MGK) üyesi bakanlarla bir araya geldi. (Radikal, Cnntürk)