Kritik ziyaret

Haber: TOLGA TANIŞ / Arşivi

Türkiye ’nin İran’la yapılan ticarette aracı kurum belirlediği Halkbank’ın genel müdürünü de kapsayan operasyonlar sürerken, ABD ’nin İran yaptırımlarının uygulanmasını denetlemekle görevli Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen de Türkiye’ye geliyor. Amerikan Hazine Bakanlığı’ndan yetkililerin verdiği bilgiye göre bugün Ankara ’da olması planlanan Cohen’in gezisi ise Türkiye’deki gelişmelerden bağımsız, önceden planlanmış bir ziyaret.
Yetkili ağırlıklı olarak İran’a yönelik yaptırımların ele alınacağını dile getirdi. Özellikle de geçen ay İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan ara anlaşma uyarınca İran’a uygulanan yaptırımlardan bazılarının hafifletilmesinin görüşüleceğini ifade etti. Yönetime yakın bir kaynak, Cohen’in Ankara’daki görüşmelerinde İran’la değerli maden ticaretini gündeme getireceğini ve İran’ın nükleer programında uluslararası yükümlülüklerine uyması halinde bu kalemde uygulanan yaptırımın hafifletilmesinin ele alınacağını aktardı.

Yasadışı finans gündemde

ABD Hazine Bakanlığı, Cohen’in görüşmelerindeki diğer gündem maddesinin ise yasadışı finans olduğunu açıkladı. Bu konu, en son 2 ay önce ABD ve Türkiye arasında bir anlaşmazlığa neden oldu ve uluslararası örgüt Finansal Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Paris’te yapılan ve 18 Ekim’de tamamlanan toplantısında, ABD Türkiye’nin FATF tarafından belirlenen karapara ve terör finansmanı ile mücadelede riskli ülkeler listesinde kalmasını istedi. Türk hükümeti ise Türkiye’nin Cezayir, Ekvador, Etiyopya, Endonezya, Kenya, Myanmar, Pakistan, Suriye, Tanzanya ve Yemen ile birlikte yer aldığı 11 ülkelik listede tutulmasına toplantı sırasında tepki gösterdi.
Hazine Bakanlığı Sözcüsü John Sullivan, Türkiye’nin terör finansmanında riskli ülkeler arasında sayılmasına ilişkin şunları söyledi: “FATF, Türkiye’nin terör finansmanıyla mücadelede gelişme gösterdiğini kabul etti ancak devam eden endişeler nedeniyle Türkiye FATF’nin izleme sürecinden çıkma kriterlerini henüz karşılamadı.”