Kriz İktisat Kongresi'ni erteletti

Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik kriz haziran ayında toplanması öngörülen Türkiye İktisat Kongresi'ni de vurdu

ANKARA - Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik kriz haziran ayında toplanması öngörülen Türkiye İktisat Kongresi'ni de vurdu. Başbakan Bülent Ecevit bir genelge yayımlayarak, Türkiye İktisat Kongresi'nin ertelendiğini bildirdi. Genelgede, 5-8 Haziran tarihleri arasında toplanması öngörülen 2001 Türkiye İktisat Kongresi'nin ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar nedeniyle ileri bir tarihte yapılmasının uygun görüldüğü ifade edildi.
1. İktisat Kongresi Atatürk'ün direktifiyle 1923'te İzmir'de toplandı. İlk kongrenin en önemli kararları arasında yabancı sermayeye hiçbir şekilde tekel ve imtiyaz verilmemesiyle, bir merkez bankasının kurulması ve bunun tüccarın da katılacağı bir şirket olmasıydı. Kongrede sanayici ve tüccar, işçiler, çiftçiler ve esnaf taleplerini dile getirdi.
Liberalizm rüzgârları
2. İktisat Kongresi 1981'de toplandı ve zamanın Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in konuşmasıyla başladı. Kongrenin kapanış konuşmasını ise Başbakan Yardımcısı Turgut Özal yaptı.
İkinci kongrede sektörel bazda raporlar tartışıldı. Komisyonlarda alınan kararların çoğu, Özal' ın liberalizm rüzgârları nedeniyle uygulamaya aktarılamadı.
3. İktisat Kongresi ise 1992 yılında yapıldı. Kongrede gelişen koşulların Türkiye'ye yüklediği 'Türk dünyasının ekonomik lideri' sorumluluğunun koşulları çeşitli oturumlarda ele alındı.