Kriz üstüne kara kış

Maaşlarını almak için dün sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Ziraat Bankası şubesinin önünde toplanan emekliler...

Emeklilerin çile kuyruğu
SİVAS - Maaşlarını almak için dün sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Ziraat Bankası şubesinin önünde toplanan emekliler, kar yağışı altında eksi 3 derece soğukta saatlerce beklemek zorunda kaldı. Ziraat Bankası'nın Atatürk Caddesi'ndeki şubesinin kapısında erken saatte başlayan kuyruk zamanla caddeden taşıp yan sokağa doğru uzarken, yüzlerce yaşlı emeklinin çilesi görenleri kahretti. Gün içinde yeni gelenlerle birlikte soğukta bekleyen emeklilerin kuyruğu sürekli uzadı. Buzlanan zeminde yürümekte zorluk çeken bazı yaşlılar ise yakınlarının koluna girerek kuyrukta bekledi. Maaş kuyruğunda ölmekten korktuklarını belirten emekliler, beklemeden paralarını alabilecekleri bir sistem bulunmasını istedi.
***
102 yaşında, açlık telaşında
BOLU - Ankara Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün Bolu'da önceki gün yaptığı kuru gıda dağıtımında yardım kamyonu geç gelince, yoksul vatandaşlar valilik bahçesinde 1.5 saat sağanak yağmur altında bekledi. Çay, pirinç, kuru fasulye, makarna, bulgur, tozşeker ve sıvı yağdan oluşan kuru gıda paketleri, izdihamı önlemek için önceden belirlenen 150 fakir aileye tek tek isim okunarak imza karşılığı dağıtıldı. Yağmur ve soğuğa rağmen yardım paketleri vatandaşları sevindirdi. Soğuk ve yağmur altında bekleyen vatandaşlardan biri de 102 yaşındaki Ünzile Akdağ'dı. Çok üşüdüğünü ve her yerinin
ıslandığını belirten Akdağ, yine de yardım için mutlu olduğunu söyledi.
***
Prefabrikleri su bastı
İZMİT - Depremzedelerin geçici barınma sorununu çözmek için yaptırılan ve halen 45 bin kişinin yaşadığı prefabrik konutlarda bu yıl da yağmur çilesi yaşanıyor. Geçen iki kışta yıpranan, çatı ile zeminden su alan prefabriklerdeki eşyalar su altında kaldı. Prefabriklerin çevresini naylonla kaplayıp su girmesini önlemeye çalışan depremzedeler, kenarlara da beton atıp önlem almaya çalışıyor. Şirinköy'deki prefabriklerde oturan Sabahat Yücel, "Ne yaparsak yapalım su giriyor" dedi.