Krizde iktidarsızlık arttı

Geçim sıkıntısı, iş kaybı veya iş hayatındaki gerilim nedeniyle iktidarsızlık şikâyetinin arttığı belirtildi.

İSTANBUL - Geçim sıkıntısı, iş kaybı veya iş hayatındaki gerilim nedeniyle iktidarsızlık şikâyetinin arttığı belirtildi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroandroloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, geçim konusunda ve iş hayatındaki sıkıntıların, insanların cinsel hayatını da doğrudan etkilediğini söyledi.
Prof. Hattat, "İktidarsızlığın yüzde 60'ı organik, yüzde 40'ı psikolojik kökenli. Merkezimize geçim sıkıntısı, iş kaybı, işteki gerilimler nedeniyle iktidarsızlık şikâyetiyle başvuran çok sayıda insan var" dedi. İktidarsızlığın 40'ın üzerindeki erkeklerin bir sorunu olduğunu ve yaş ilerledikçe rastlanma sıklığının çoğaldığını belirten Hattat, ekonomik ve kültürel seviyenin artışıyla iktidarsızlığın görülme oranının paralellik gösterdiğini kaydetti.
Yüzde 100 tedavisi var
Büyük şehirlerde yaşayanların da kırsal kesimdekilere göre daha yoğun strese maruz kaldığını ve bu sorunu daha çok yaşadığını dile getiren Hattat, özellikle daha yüksek stres yaratan bazı sektörlerde görev yapanların risk grubunda bulunduğunu ifade etti. Prof. Dr. Hattat, şunları söyledi:
"En çok borsayla ilgili işi olanlar, basın sektöründe çalışanlar ve şirket yöneticileri psikolojik kökenli iktidarsızlık yaşıyor. Kadınlarda ise ilişkiye girememe, ilişkiden korkma, ilişkide ağrı duyma ve zevk alamama gibi sorunlar var. Ancak, tüm sorunlar artık yüzde 100 tedavi edilebiliyor."