Kâtiplik sınavında hızlı parmak yarışı

Kâtiplik sınavında hızlı parmak yarışı
Kâtiplik sınavında hızlı parmak yarışı

Edirne?de 17 kişinin alınacağı sözleşmeli kâtiplik sınavına 272 kişi başvurdu. Sınava katılanlar klavyede hız yarışı yaptı. FOTOĞRAF: ERHAN GÖGEM / DHA, FIRAT KESKİNKILIÇ / DHA

Haber: FIRAT KESKİNKILIÇ / Arşivi

EDİRNE - Birçok ilde dün binlerce kişi, mahkeme katipliği için açılan uygulamalı sınavda parmaklarını konuşturdu. Edirne’de de adliyelere alınacak olan sözleşmeli 17 kâtip kadrosu için sınava giren 272 kişi, klavye ve dizüstü bilgisayarlarla sınav öncesi hızlı ve yanlışsız yazı yazmak için antrenman yaptı. Daha sonra adaylar üç dakika içinde yanlışsız en az 90 kelime yazabilmek için sınav salonunda ter döktü.
Edirne ve ilçeleri Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Süleoğlu ve Uzunköprü adliyelerine 17 sözleşmeli personel alınacağının asılan ilanla duyurulmasının ardından, 2008 KPSS’de 70 ve üstü puan alan adaylar, gereken belgelerle Edirne Adliyesi Adalet Komisyonu’na başvurdu. Başvuruların tamamlanmasının ardından 272 aday dün Edirne Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi Salonunda klavye ile uygulama sınavına alındı. Sınav için sabahın erken saatlerinde adliye önünde toplanan adaylar, sıranın kendilerine gelmesini bekledi.
Bu sırada çok sayıda aday, getirdikleri klavye ve dizdüstü bilgisayarlarla sınav öncesi hızlı ve yanlışsız yazı yazabilmek için antrenman yaptı. Daha sonra adaylar sekizerli gruplar halinde salona alındılar ve kurulan komisyonun önünde kendilerine verilen metni üç dakika içinde yanlışsız en az 90 kelime yazabilmek için ter döktüler.

Haftaya da sözlü var
Sınavdan 90 ve üzerinden puan almayı başaran adaylar, önümüzdeki hafta cumartesi günü yapılacak olan sözlü sınava katılacak. Edirne’de sözlüyü de geçen 17 kişi işe alınacak.