KTÜ'de 6 öğrenci açlık grevine başladı

KTÜ'de 6 öğrenci açlık grevine başladı
KTÜ'de 6 öğrenci açlık grevine başladı
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde, öğrenciler hakkında yürütülen soruşturmalar ve uzaklaştırma cezalarını protesto etmek amacıyla 6 öğrenci açlık grevine başladı. 15 öğrenci ise, okuldan uzaklaştırma cezalarıyla ilgili olarak Trabzon Bölge İdaresi Mahkemesi'nde yürütmeyi durdurma davası açtı


Serkan KILINÇ

KTÜ Öğrenci Kollektifi’ne bağlı 6 öğrenci, Kanuni Kampüsü A Kapısı önünde bir basın açıklaması düzenleyerek, öğrenciler hakkında yürütülen soruşturmaları ve verilen uzaklaştırma cezalarını protesto etmek amacıyla açlık grevine başladı. Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Koray Karadağ, daha önce 30’un üzerinde öğrenci hakkında 70 soruşturma açıldığını ifade ederek, “Kimliği belirsiz kişilerce, ailelerimize gönderilen mektup ve hakkımızda yürütülen soruşturmalarla ilgili yaptığımız basın açıklaması sebebiyle 25 üniversiteliye daha soruşturma açıldı. Bizler cezaların kaldırılmasını isterken, üniversite yönetimi eğitim hakkımızı elimizden almak için yeni cezalar veriyor” dedi.

BÖLGE İDARE MAHKEMESİ'NE BAŞVURDULAR
Haklarında soruşturma açılıp uzaklaştırma cezası verilen öğrencilerden 15’inin Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma davası açtığını ifade eden Karadağ, “Rektör İbrahim Özen, yasalara dayanarak verdiği cezaları haklı bulduğunu söylüyor. Ancak aynı yasalar bizim haklı olduğumuzu söyleyip cezaları iptal ediyor. Bir takım kişiler, gizli saklı fotoğraflarımızı çekip, ailelerimizi ‘çocuklarınız bölücülük yapıyor’ diye tehdit ediyor. Bizim yaptıklarımızın suç olduğunu söylüyorlar. Bizim yaptıklarımız suç mu? Rektörü buraya çağırıyoruz. Gelsin, neden soruşturma açtığını, hangi yasalara dayandığını söylesin” dedi.
Karadağ, açılan soruşturmaları ve verilen cezaları protesto etmek amacıyla kendisi de dahil toplam 6 öğrencinin açlık grevine başladığını belirterek, “Gücümüz yettiği kadar gece gündüz burada duracağız. Demokratik üniversite nöbeti olarak başlattığımız açlık grevimizi sınav haklarımızı alıncaya kadar sürdüreceğiz. Direncimizin, fiziki yeterliliğimizin bize izin verdiği ölçüde bu öğrenci düşmanı, vicdanları nasır tutmuş insanların karşısında olacağız” diye konuştu.
Öte yandan, 6 arkadaşlarına destek vermek amacıyla açlık grevinin yapıldığı KTÜ A Kapısı’nın önüne gelen KTÜ Öğrenci Kollektifi’ne bağlı yaklaşık 30 öğrenci ellerindeki pankartlarla ve attıkları sloganlarla KTÜ Yönetimini protesto etti.(dha)
KTÜ yönetimiyle öğrenciler arasındaki ilk gerginlik 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde yaşanmıştı. Öğrenci Kollektifi üyeleri, kendilerine etkinlik düzenlemek için salon vermeyen KTÜ yönetimini protesto etmek amacıyla, Rektörlük binası önünde oturma eylemine başlamıştı. Oturma eylemi sürerken Rektörlüğü ziyarete gelen İngiltere Büyükelçisi Nick Baird’i protesto eden öğrencilerden 15’i bir ay ile 2 yıl arasında sürelerle okuldan uzaklaştırma cezası almıştı.(dha)