@ismailsaymaz

KTÜ'deki komalık saldırıya 'yaralama' davası açıldı

KTÜ'deki komalık saldırıya 'yaralama' davası açıldı
KTÜ'deki komalık saldırıya 'yaralama' davası açıldı
'Öğrenci Kolektifleri' üyesi Metehan Tuna Göre'ye bıçak kabzasıyla vurarak kafatasını kıran ve komaya sokan üç saldırgana 'tehdit, yaralama ve hakaret' suçlarından sekiz yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Trabzon’da, ‘Öğrenci Kolektifleri’ üyesi Metehan Tuna Göre’ye bıçak kabzasıyla vurarak kafatasını kıran ve bir aya yakın bir süre komada kalmasına yol açan üç saldırgana ‘tehdit, yaralama ve hakaret’ suçlarından 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Göre’yi bıçak kabzasıyla yaralayan, ‘Öğrenci Derneği’ üyesi Alperen Mergen’in sadece bir ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildiği ortaya çıktı. Avukat Sercan Aran, Göre ile Ali İsmail Korkmaz’ın dövülmesinin birebir benzediğini savunarak, “Saldırganların kasten öldürmeye teşebbüsten ağır ceza mahkemesinde yargılanmaları gerekirken, basit yaralama olayı gerçekleşmiş gibi yargılanmalarını ceza normlarına aykırıdır" dedi. 

Trabzon’da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde okuyan, ‘Öğrenci Kolektifleri’ üyesi Metehan Tuna Göre, geçen yıl 21 Eylül akşamı üniversite yakınındaki Kalkınma Mahallesi’nde dolmuş beklerken, Ülkücülerin kurduğu belirtilen ‘Öğrenci Derneği’ üyelerinden Alperen Mergen, Fatih Çatak ve Emre Vatan’ın kendisine baktığını fark etti. Göre’nin iddiasına göre, “Neden bakıyorsun!” diye sataşan Mergen, bıçağın kabzasıyla başına vurdu. Göre’nin yere düşmesinin ardından üç saldırgan, üniversiteli gence tekmelerle vurdu. Mergen tekme atarken, “Seni üniversitede görürsek bundan sonra başın yerde olacak, a... k... çocuğu, it köpek” dedi. Aynı gün Göre’nin muayenesinde, beyin kanaması geçirdiği anlaşıldı. Yoğun bakıma alınan Göre bilincini kaybederek komaya girdi. Beynindeki kılcal damarların hasar gördüğü anlaşılan Göre ameliyata alındı. Ameliyattan sonra bilinci açılmadığı için haftalar sonra sağlığına kavuşabildi.

Saldırganlardan Mergen bir ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilirken, Fatih Çatak ve Emre Çatak ise denetimli serbestlik ile serbest bırakıldı. İddianamede, Mergen’in Göre’ye hakaret ve tehditte bulunduğunu, bıçakla gencin kafasına vurarak, orta derece kemik kırığı yaratacak şekilde yaraladığı ifade edildi. Arkadaşları Fatih Çatak ve Emre Vatan’ın da suça yardımcı oldukları ve böylelikle eyleme katıldıkları kaydedildi. Üç sanık için Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 87/3. maddesinde düzenlenen ‘ağırlaştırılmış yaralama’ suçundan 1 yıldan 6 yıla kadar, Mergen açısından ayrıca TCK’nın 106. maddesine göre ‘tehdit’ suçundan 6 aya, TCK’nın 125. maddesine göre ‘hakaret’ suçundan da 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

Göre’nin avukatı Sercan Aran, bu olayın Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz’ın dövülmesine bire bir benzediğini savunarak, “Saldırganların kasten öldürmeye teşebbüs suçundan ağır ceza mahkemesinde yargılanmaları gerekirken, basit yaralama olayı gerçekleşmiş gibi yargılanmalarını ceza normlarına aykırıdır. Metehan sistematik bir biçimde saldırılara maruz kalmış ve son saldırıda bıçakla canına kast edilmiştir” dedi. Aran, ilk duruşmada, görevsizlik verilerek, dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesini isteyeceklerini ifade etti.

İLK DAYAĞIN FAAİLLERİNE ERTELEME
Bu arada, Metehan Tuna Göre’nin yine ‘Öğrenci Derneği’ üyesi Hüseyin Burak Yağlı, İlhami Süslü ve Murat Yıldırım tarafından 27 Nisan 2014’te dövülüp hakeret edilmesine ilişkin Trabzon 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava, 16 Aralık 2014’teki ilk duruşmada sonuçlandı. Göre’nin katılmadığı duruşmada hakim, üç sanığa ‘yaralama’ suçundan 2 bin 500 TL, ‘hakaret’ suçundan da 2 bin 100 TL para cezası verdi. Ardından hükmün açıklanmasını erteledi. Avukat Aran, güvenlik ve sağlık koşulları nedeniyle katılamadıkları halde karar verildiğini belirterek, “ Ankara ’da beyanda bulunmak istediğimizi belirtmemize rağmen mahkeme Metehan’ı dinlemeden ilk duruşmada jet hızıyla sanıklara ödül olarak nitelendirilebilecek bir ceza vermiştir. Bu kararı itirazlarımızı yaptık, sonucu bekliyoruz” dedi.