Kubat Talabani: PKK'lıların teslimini Türkler de istemedi

Hudson'da bir tanıklık daha

Hudson Enstitüsü'ndeki tartışmalı toplantıya katılan Kürt yönetiminin Washington temsilcisi Kubat Talabani'nin iddiası: ABD'nin PKK yöneticilerini yakalayıp Türkiye'ye teslim etmesi önerildi. Buna önce Türk askeri yetkili itiraz etti, sonra da ben.

SÜLEYMANİYE - Kuzay Irak'taki yerel Kürt Hükümeti'nin Washington Temsilcisi ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani, Türkiye'de büyük tartışmalara yol açan Hudson Enstitüsü'ndeki senaryolar için konuştu: "PKK yöneticilerinin tutuklanıp teslim edilmesi önerisine önce Türkiye'nin Washington Konsolosluğu Askeri bölümündeki temsilcilerinden biri, sonra ben karşı çıktım."
Hudson Enstitüsü'nde 13 Haziran'da yapılan kapalı toplantıda,
Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'nun bir suikasta kurban gitmesi, PKK'nın İstanbul Beyoğlu'nda bir bombalı saldırıyla 50 kişiyi öldürmesi, bu yüzden de Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmesi gibi olasılıkları içeren bir senaryo konuşulmuştu. Toplantıda PKK'nın Kuzey Irak'taki liderlerinin yakalanıp teslim edilmesi konusu ele alınmıştı. Türk uzman ve yetkilinin, PKK liderlerinin bu aşamada Türkiye'ye teslim edilmesinin 'siyasi' sakınca doğurabileceğini söylediği iddia edilmişti.
Genelkurmay Başkanlığı, tartışmanın büyümesi üzerine senaryonun bazı odaklarca bilinçli olarak TSK ile ilişkilendirilmesini 'ibretle ve üzüntüyle' izlediğini açıklamıştı.
Toplantıyla ilgili son açıklama Kubat Talabani'den geldi. Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği'nin (KYB) internet sitesinin sorularını yanıtlayan Kubat Talabani şöyle konuştu:
"Toplantıda sınır ötesi operasyon ve PKK yöneticilerini kaçırma gibi bir senaryo yer almadı. ABD Savunma ve Dışişleri bakanlıkları temsilcileriyle Türkiye'nin Washington Konsolosluğu Askeri bölümünden iki temsilcinin katıldığı bu toplantıya ben de Kürdistan Bölge Hükümeti'nin temsilcisi olarak katıldım. Konferansta, 'Amerikalılar'dan, Kürdistan Bölge Hükümeti bazı PKK yöneticilerini Türkiye'ye teslim ederse, acaba Türkiye'deki sorunu çözer mi?' önerisi geldi. Türkiye'nin Washington Konsolosluğu askeri bölümündeki temsilcilerinden biri bu öneriye karşı çıktı. Ben de böylesi bir önerinin çözüm olmayacağını savunarak karşı çıktım ve Kürdistan Bölge Hükümeti'nin böylesi bir operasyona katılmayacağını açıkladım."