Kübra'nın hayat veren vasiyeti

Organlarını bağışladı

Samsun'da trafik kazasında ölen dokuz yaşındaki Kübra Kılıçarslan'ın karaciğeri, 14 yaşındaki siroz hastası Yusuf'a hayat verdi. Kübra'nın büyüklere örnek bir vasiyeti vardı: "Organlarımı bağışlayın."

BURSA - Yaklaşık 15 gün önce dokuz yaşındaki Kübra, evlerinde televizyon izliyordu. Ekranda organ bağışıyla ilgili bir haberden etkilenen Kübra Kılıçarslan, annesine, "Bana bir şey olursa organlarımı bağışlayın" dedi. Bir trafik kazasından sonra hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybedince ailesi, vasiyetini yerine getirdi. Kübra'nın karaciğeri, siroz hastası bir çocuğa hayat verdi. Korneası ve böbreği ise iki ayrı hastaya nakledildi.
Samsun'un Havza ilçesinde beş gün önce Kübra ve ailesinin bulunduğu araç kaza yaptı. Kazada Kübra'nın babaannesi hayatını kaybetti. Babası ve 16 yaşındaki ablası Tuğba Kılıçarslan ile birlikte Kübra yaralandı. Babası ve ablasının sağlık durumu iyiyken Kübra'nın hayati tehlikesi vardı.
Kübra, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Kazadan dört gün sonra beyin ölümü gerçekleşen küçük kız, makinelere bağlanarak hayatta tutuldu. Onun başında bekleyen ailesi vasiyetini hatırladı. Kübra, kazadan beş gün önce televizyonda organ bağışıyla ilgili bir haberi izledikten sonra annesine, "Bana bir şey olması halinde organlarımın başkalarına hayat vermesini istiyorum" demişti. Bunun üzerine ailesi küçük Kübra'nın organlarını bağışlamak istediklerini OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi yetkililerine söyledi. Doktorlar, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Ünitesini aradı.
Bir çocuk yaşama döndü
Bu hastanede siroz hastası 14 yaşındaki Yusuf Şakar, organ bekliyordu. Babası işsiz olan Yusuf yeşil kartla tedavi görüyordu ve bir yıldır okula gidemeyecek kadar hastaydı. Kübra'nın dokularının siroz hastası olan ve üç yıldır organ bekleyen Yusuf Şakar'a uyduğunun belirlenmesi üzerine Yusuf'un ailesine haber verildi. Özel uçakla Samsun'a giden bir ekip de Kübra'dan alınan karaciğeri gece yarısı Bursa'ya getirdi. Karaciğer, yaklaşık dokuz saat süren operasyonla Yusuf Şakar'a takıldı.
Doktorlar Yusuf'un durumunun iyi olduğunu açıkladı. Organ nakli ekibinin başkanı Prof. Dr. Ekrem Kaya, organlarının bağışlanması yönünde vasiyette bulunan Kübra'nın ve vasiyeti yerine getiren ailenin herkese örnek olmasını istedi.
Karaciğer nakli yapılan 14 yaşındaki Yusuf Şakar'ın annesi Müesser Şakar ise hastane koridorunda oğluna yapılan naklin mutluluğunu yaşıyor. Bugün doğum günü olduğunu belirten Müesser Şakar, "40 yaşına bastığım gün, oğlumun başarılı bir operasyonla sağlığına kavuşması, benim için en büyük mutluluk" dedi. Dün hastanede bekleyen Yusuf'un 19 yaşındaki ağabeyi Emre ise "Ben de organlarımı bağışlayacağım" diyordu. Kübra'nın bağışlanan kornea ve böbreği ise Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde tedavi gören 40 yaşındaki Sinan Koç ve 20 yaşındaki Sercan Yaşar'a nakledildi.