Küçüarmutlu operasyonu TBMM gündeminde

SP'li Bekaroğlu, Başbakan'a "Küçükarmutlu operasyonunda ölen 4 kişide kurşun yarası bulunduğu doğru mu" diye sordu.

SP Rize Milletvekili Mehmet Bekaroğlu,
dört kişinin yaşamını yitirdiği Küçükarmutlu operasyonunu TBMM gündemine getirdi. Bekaroğlu, Başbakan Bülent Ecevit tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği önergede, "Operasyonda ölen 4 kişide kurşun yarası bulunduğu doğru mu. Eğer bu doğruysa güvenlik güçleri niçin silah kullanmışlardır, bu konuda açılan soruşturma hangi aşamadadır" diye sordu.
Önergesinde, çok sayıda cezaevi ve bağlantılı olarak dışarıda bazı evlerde devam eden ölüm oruçlarının birinci yılını tamamladığını hatırlatan Bekaroğlu, ölüm oruçlarıyla ilgili olarak yarısı operasyonlarda olmak üzere ölenlerin sayısının 80'e yaklaştığını vurguladı.
Bekaroğlu, Ecevit'e "Sorunu çözemediği ve 80'e yakın kişinin ölümü ve ülkemizin insan hakları açısından ağır ithamlarla karşı karşıya kalmasına sebebiyet verdiği için Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün görevden alınması için bir girişiminiz olacak mı" sorusunu yöneltti.
Bekaroğlu, Ecevit'e ayrıca F tipi cezaevlerindeki tecrit durumunu kaldırmak için girişimde bulunup bulunmayacağını da sordu.
SP'li Bekaroğlu, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde ise 6 Kasım 2001'de Ankara ve İstanbul başta olmak üzere öğrencilerin YÖK'ü protesto amacıyla yaptıkları gösterilerde öğrencilerin coplanarak yaralandıklarını kaydetti.
Bekaroğlu, Yücelen'e, "6 Kasım 2001 tarihinde orantısız güç kullanarak çok sayıda öğrencinin yaralanmasına neden olan, ülkemizin dışarıda görüntüsünü bozan güvenlik güçleri hakkında herhangi bir işlem yapıldı mı" diye sordu.
"Barışçı gösteri yapan vatandaşlara düşmanca davranan güvenlik elemanlarının ruhsal durumları ve eğitimleri konusunda herhangi bir araştırma yapılıp yapılmadığını" da soran Bekaroğlu, "Başta güvenlik güçleri olmak üzere devlet görevlilerinin vatandaşları düşman gibi görmelerine neden olan anlayış ve kafa yapısının değiştirilmesi için yapılan bir çalışmanız mevcut mu" sorusunun da yanıtlanmasını istedi.