Küçük alışverişlerle büyük işler...

Küçük alışverişlerle büyük işler...
Küçük alışverişlerle büyük işler...
Tezgâhlarda ev yapımı pohaçalar, kekler, börekler... Yapılan her satış, yüzleri güldürüyor. Çünkü her satış Van'daki 200 öğrenciye ayakkabı, mont, kitap olarak geri dönecek.UMAY AKTAŞ SALMAN


Tezgâhlarda ev yapımı pohaçalar, kekler, börekler... Beyaz önlüklü gençler harıl harıl çalışıyor. Burası üniversitenin içindeki kafelerden bir hayli farklı. Öğrencilerin kendi elleriyle yaptığı ürünleri yine öğrenciler satıyor. Yapılan her satış, yüzleri güldürüyor. Çünkü her satış Van’daki 200 öğrenciye ayakkabı, mont, kitap olarak geri dönecek. Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri, Beşiktaş’taki kampüs içinde açtıkları ‘Bi soluk’ adlı kafede küçük bağışlarla büyük işler yapmaya çalışıyor. Yaklaşık bir ay önce açılan kafeden şimdiye kadar 4 bin TL gelir elde edildi.
Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Kulübü, hayata geçirdiği pek çok projeyle köy okullarına destek oluyor. Öğrenciler kendi çabalarıyla buldukları sponsorlar sayesinde çocukların hem yaşam hem de eğitim koşullarını iyileştirmeye çalışıyor.
Gençler son projeleriyle ise sponsorsuz bir çözüm buldu. Her şey yardım toplamak için yapılan kermesle başladı. Kermes ilgi görünce, üniversitenin sosyal sorumluluk kulübündeki öğrenciler, okuldaki boş bir alanı kafe olarak değerlendirmeye karar verdi ve yaklaşık bir ay önce ‘Bi soluk Kafe’ açıldı.
Kafede öğrenciler kendi yaptıkları çay saati ürünlerini satıyor. Kısa zamanda kafe okulun en ilgi gören mekânı oldu. Kafede öğrenciler gönüllü olarak çalışıyor. Sistem çok basit, heveslisi ise bir hayli çok. Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Külübü’nden Burak Özcan 100 öğrencinin yemek yapmak için sırada olduğunu söylüyor:
“Panomuzda görev çizelgemiz var. Her gün altı yedi çeşit çay saati ürünü getiriliyor. Okuldaki öğretim görevlileri bile yemek yapmak için sırada. Satışlarımız çok iyi gidiyor. Yemeğini kantinde yiyen bile çayını, kekini bizden alıyor. Hocalar da çok ilgi gösteriyor. 4 Aralık - 4 Ocak arasındaki geliri ile Van Merkez Mimar Sinan İlköğretim Okulu’ndaki 200 öğrenciye ayakkabı mont, oyuncak ve kitap alınacak. Şu ana kadar 4 bin TL’lik satış oldu. Kafe hafta içi her gün açık. Ders saatlerine göre arkadaşlar kafede çalışıyor.”
Sosyal Sorumluluk Külübü’nün yaklaşık 300 üyesi var. Bi Soluk Kafe onların tek projesi değil. İki ara projeleri var; Parlayan çiçekler ve Anadolu Çiçekleri. Parlayan Çiçekler projesinde SHÇEK’te kalan ve çocuk kadın tutukevindeki çocuklara yönelik çalışmalar yapılıyor. Anadolu Çiçekleri projesiyle de köy okullarına yardımlar gönderiliyor.