Küçük Ayşen neşe dolu

Doktor hatasıyla kolunu yitiren, yedi yıllık hukuk savaşıyla adını duyuran Ayşen, artık bir genç kız. Ailesi hâlâ kızgın ama Ayşen hayatında karamsarlığa yer vermiyor. İddialı da: "Avukat olacağım."

Fotoğraf: Demet Bilge Ergün
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Kolları ve ayakları kesilen sekiz aylık Makbule, Balıkesir'de kordon bağı ile birlikte serçe parmağı kesilen küçük bebek ve peş peşe yaşanan bebek ölümleri...
Sık sık sağlıkla ilgili acı tablolara sahne olan Türkiye, bundan 10 yıl önce de Ayşen Başaran'ı konuşuyordu. 3.5 yaşında soğuk algınlığı nedeniyle gittiği Lüleburgaz SSK Hastanesi'nde sol kolunu kaybeden küçük Ayşen'i Türkiye, yedi yıllık hukuk mücadelesinde, duruşma salonlarındaki küçük yaramaz kız olarak tanıdı.
Ayşen, şimdi 14 yaşında bir genç kız. Okulunda başarılı, 'arkadaşlarını kızdıracak kadar' da güleç. Davalarını AİHM'ye götüren aile ise hâlâ kızgın.
Lüleburgaz'da yaşayan Başaran ailesinin yaşamı, 1995'te Ayşen'in hastalanmasıyla değişti. Hüseyin Başaran, kızını Lüleburgaz SSK Hastanesi'ne götürdü. Şikâyet, soğuk algınlığıydı. Ama Ayşen hastaneden bir kolunu yitirerek çıktı. Buna 'kaderdir' demediler. Avukat Cengiz Hortoğlu, hem ceza hem tazminat davası açtı. Ancak mücadele tahminlerinden uzun ve zor olacaktı.
Mücadele sürüyor
Basının da gözü davadaydı. Lüleburgaz Adliyesi'ndeki duruşmalara Ayşen küçükken anne kucağında, yıllar geçtikçe mavi okul önlüğüyle katıldı. Mahkeme salonları oyun alanı oldu. Anne-babası haklı olduklarını anlatırken, o masanın altından hâkime el sallıyordu. Duruşmaların ciddi ortamını, Ayşen'in güleç mavi gözleri yumuşatıyordu.
Dosya defalarca bilirkişiye gidip, geldi. Eksik belgeler beklendi. Onlarca duruşmanın ardından karar, 2000 yılında çıktı. Dikkatsizlik, tedbirsizlik ve meslekte acemilik sonucu yaralamaya yol açmakla suçlanan doktor Hatice Adiloğlu ile hemşire Münevver Danışger beraat etti. Hemşire Pakize Özkan'a da 185 bin lira para cezası verdi. Bu ceza, 81. duruşmada 'af' kapsamında olduğu için ertelendi.
Tazminat davası 2001'de bitti. SSK yasal faiziyle 119 milyar lira ödemeye mahkûm edildi. Ama affı kabul edilmeyen Başaran ailesi için dava bitmedi. Avukat Hortoğlu dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürdü. AİHM davayı önümüzdeki günlerde esastan ele alacak.
Hayali avukat olmak
Dava, duruşma, tazminat kelimeleri arasında büyüyen Ayşen şimdi 14 yaşında. Aile yazları hafta sonlarını Kaynarca beldesinde geçiriyor. Kocaman bir bahçe içindeki evlerinin kapısını Ayşen açıyor. Protezi, küçük geldiği ve 'sıkıldığı' için kullanmıyor. Zaten her işini protezsiz yapmaya alışmış. Derslerinde başarılı. Ayşen'e göre bir elinin olmaması hayatın yarım kalması demek değil. "Büyükler gibi davranmayı sevmiyorum. Arkadaşlarım bile sürekli gülmeme kızıyor! Ama ben gülmeyi seviyorum, ağlamak istemiyorum" diyor.
Arkadaşları değil, ama bazen büyükler üzüyor onu. Son olarak 23 Nisan'da hareketi yapamaz diye ona şemsiye verilmemiş. Müdürle konuşup şemsiye almış ve töreni başarıyla tamamlamış. Çocukluğu adliyede geçtiği için avukat olma hayalleri kururuyor. Kendi davasıyla ilgili olarak ise sadece 'kazandıklarını' biliyor.
Küçükken tuttuğu günlüğe "Benim başıma gelenlerin bir daha kimsenin başına gelmemesini diliyorum" yazan Ayşen Başaran, "Ama benim gibi olup da hayatını karartanlara 'hayat daha bitmedi' demek istiyorum" diyor. Benzer durumdaki aileler Ayşen'i buluyor ve küçük kızın azmi, onlar için de umut oluyor.
'Herkes hakkını arasın'
Başaranları son günlerde en çok sarsan menenjit sonrasında el ve
ayakları kesilen Makbule ile peş peşe gelen bebek ölümleri olmuş Balıkesir'de yanlışlıkla parmağı kesilen küçük bebek de aileyi derinden sarsmış.
Ayşen'in kolunun kesilmesinden sonra ilaç tedavisi gören anne Şengül Başaran, "Bunların hesabını kim verecek" diye isyan ediyor. Ayşen'in etkilenmemesi için haberler ona izlettirilmemiş. Baba Hüseyin Başaran ise ailelere şöyle sesleniyor: "Biz tehditlere, zorluklara rağmen davanın peşini bırakmadık. 'Gücün yetmez, uğraşma' diyorlardı. Ama biz devam ettik. Ayşen'in başına gelenler başka insanların da başına geliyor. Haklarını arasınlar. Biz Ayşen'i topluma kazandırdık. Benzer olay yaşayan aileler gelip bizi buluyordu. Ayşen onlara umut oldu, örnek oldu."


    http://www.radikal.com.tr/7542197542190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.