Küçük Bedirhan, deneyini tamamladı

Küçük Bedirhan, deneyini tamamladı
Küçük Bedirhan, deneyini tamamladı
Bir şişe su, bir balon, bir mum ve bir çakmakla bilimsel deney yapmak isterken, "Ben o suyu gece içiyorum" diye suyu alan anneannesinin müdahalesiyle deneyi yarım kalan ilkokul öğrencisi 10 yaşındaki Bedirhan Aydın, yarım kalan deneyini tamamladı.

Sosyal medyada birkaç gündür hızla yayılan "' Türkiye 'de neden bilim adamı yetişmiyor?' sorusunun cevabı" videosuyla herkesin sevgisini kazanan 10 yaşındaki Bedirhan Aydın, bir şişe su, bir balon, bir mum ve bir çakmakla yapmaya çalıştığı bilimsel deneyini tamamladı. Ailesi ile birlikte Şanlıurfa'da yaşayan ve akrabalarını ziyaret etmek için geldiği Konya'da deneyini tamamlayan Bedirhan Aydın, deney yaparken çektikleri videonun sosyal paylaşım ve haber sitelerinde yayınlanmasının kendisini çok sevindirdiğini söyledi. Deney yapmayı çok sevdiğini belirten Bedirhan Aydın, internetten seyrettiği deneyleri evde yaparak videoya çektiğini anlattı. Yine evde bir deney yaparken ve 5 yaşındaki kardeşi Hatice kamera ile çekerken anneannesi 68 yaşındaki Dursiye Özen'in müdahale ederek masadaki suyu aldığını ve kendisinin de 'anneanne napıyorsun' diyerek tepki gösterdiğini ifade eden Bedirhan Aydın, şöyle konuştu: "Anneannemin müdahalesi ile şaşırdım ve tepki gösterdim. Kardeşim de biraz korktuğu için kamerayı kapatmış. Deneyi tamamlayamadığım için üzüldüm. Çektiğimiz videoyu da silecektim. Ama annem silmememi istedi. Görüntüyü seyreden akrabalarım da çok beğendi ve sosyal paylaşım sitelerinde yayınlamak istedi. Bunun üzerine internette paylaştık ve herkes seyretti.''

'BİLİM ADAMI OLACAĞIM'
Kameralar karşısında deneyini tamamlayan Aydın, "Deney sonucunda balonun patlamadığını gördüm. Ateş aslında gözle görülemeyecek hızla balonu patlatır ve eritir. Ama su olduğu için bu onu yavaşlattı ve balonun patlamasını engelledi'' dedi. Bilim adamı olmayı hedeflediğini de belirten Aydın, deneylerine de devam edeceğini anlattı.

'DENEY YAPMAYI ÇOK SEVİYOR'
Kendisinin müdahale ettiği deney olayının geçtiğimiz Ramazan ayı içerisinde yaşandığını ifade eden anneanne 68 yaşındaki Dursiye Özen ise, "Torunum evde sürekli farklı malzemeler kullanarak deney yapıyor. Aslında müdahale etmiyoruz. Sosyal paylaşım ve haber sitelerindeki deney görüntüleri de geçtiğimiz Ramazan ayı içerisinde yaşanmıştı. Ben rahatsızlığımdan dolayı dinlendirilmiş ve hazır su içiyorum. O gün de oruçtum. Bedirhan'ın deney için kullandığı suyu da gece içiyordum. Hazır suyu dökmemesi ve çeşmeden doldurarak kullanması düşüncesi ile müdahale ettim. Yaptıkları deneyi görüntüye çektiklerinden de haberim yoktu. Ben zaten torunumun deney yapmasını destekliyorum. Çünkü çok akıllı bir çocuk'' dedi.

ANLIK VERİLMİŞ BİR TEPKİYDİ
Görüntülerin sosyal medya ve haber sitelerinde yayınlanmasının ardından yapılan yorumlarda suyu aldığı için kendisine de bir tepki oluştuğunu belirten Dursiye Özen, "Bu duruma gerçekten çok üzüldüm. Benim torunumu engelleme gibi bir durumum söz konusu değil. Sanki anneanne torunundan suyu kıskanıyormuş gibi bir durum çıkmış. Ama kesinlikle böyle bir şey düşünmedim. Oruç olduğum için anlık verilmiş bir tepkiydi" dedi.

GÜZEL BİR ANI OLDU
Anneannesi ile Bedirhan arasında yaşanan olayı anlatan baba Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Salih Aydın da, "Görüntüleri ilk izlediğimizde çok güldük. Sosyal paylaşım sitesine koyduktan sonra da çok izleneceğini tahmin etmiyordum ama birden patlama oldu. Sosyal paylaşım sitelerinde konulan görüntülerin ilgi görmesi günlük oluyor. Görüntülerdeki kişilerin ünlü olması kısa sürüyor. Bu yaşanan Bedirhan için güzel bir anı oldu. Türkiye'de çok kötü bir gündem var. Görüntüye de 'Bu kötü gündem içerisinde bizi güldürdüğü için Bedirhan'a teşekkür ediyoruz' yorumları var'' diye konuştu.

DESTEK YAĞDI
Görüntülerin yayılmasının ardından birçok kişinin kendisini aradığını da ifade eden Aydın, ''Güzel iş yapan çocuklara destek için kurulan 'Güzel Çocuk' isimli facebook grubu yöneticileri beni arayarak deney seti hediye etmek istediklerini söylediler ve biz de çok memnun olduk. Bilim ve Sanayi Bakanlığı'ndan da görevliler arayarak yine deney seti hediye etmek istediklerini bildirdiler. Bu yaşananlar Bedirhan için güzel bir anı olarak kalacak'' dedi.

Mehmet Kayhan YILDIZ/KONYA-DHA