Küçük bilgisayar kurduna vahşi infaz

Küçük bilgisayar kurduna vahşi infaz
Küçük bilgisayar kurduna vahşi infaz
Erzurum'da 3 Kasım günü evinden okula giderken 17-18 yaşlarındaki genç bir erkek tarafından kaçırılan bilgisayar kurdu 13 yaşındaki Musa Kang'ın cesedi bulundu. Musa Kang'ın cenaze töreni sırasında yaklaşık 200 kişilik grup, 'Emniyet istifa', 'Başbakan istifa', 'Erzurum uyuma çocuğuna sahip çık', 'Musa'ya uzanan eller kırılsın' sloganları attı.


ERZURUM - Okula giderken kaçırılan ve altı gün sonra işkence yapılarak öldürülen 13 yaşındaki Musa Kang'ın  katil ya da katillerini bulmak için Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan özel ekip, insan avı başlattı. Sınıf arkadaşlarının gözleri önünde Musa'yı ağlatarak ölüme götüren ve yüzünde çizik, burnunda çöküntü olan, kıvırcık saçlı, esmer, siyah gözlü, madde bağımlısı bir genç üzerinde şüpheler yoğunlaştı. Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, yapılan tüm ihbarların özel birimler tarafından değerlendirildiğini belirterek, "İnşallah katili en kısa sürede yakalayacağız" dedi.
Bakırcı Mahallesinde, Cennet Çeşme Sokak'taki evlerinden 3 Kasım günü saat 07.00'de okula gitmek için çıkan Ömer Duygun İlköğretim Okulu 7/C sınıfı öğrencisi Musa Kang, yolda 17-18 yaşlarındaki bir gençle karşılaştı. Çevredeki işyerlerinin güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde görüldüğü gibi, sadist bir gencin peşinden 'kuzu' gibi giden Musa Kang, sınıf arkadaşlarına ağlayarak "Siz gidin ben birazdan gelirim" demişti. Musa'nın ilk derse gelmediğini gören arkadaşları teneffüste evlerine giderek Fadime- Nejmettin Kang çiftine durumu anlattı. Hemen arama çalışmaları başlatılmasına karşın Musa'nın izine bir daha rastlanmadı.


EMNİYET MÜDÜRÜ ÇALKAVUR, "KATİLİ YAKALAYACAĞIZ" DEDİ

Seyyar satıcılık yapan ve 6 çocuğundan dördüncüsü olan Musa'yı kaybeden Nejmettin Kang, cinayet haberiyle birlikte yıkıldı. Musa'nın annesi Fadime Kang, sinir krizleri geçirirken Nejmettin Kang, "Oğlumu çamurda boğmuşlar. Katili bulsun bize teslim etsinler " dedi.
Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, Musa'nın katilinin bulunması için özel bir ekibin görev yaptığını bildirdi. Müdür Yusuf Çalkavur, "Musa'yı bulmak için oldukça titiz bir çalışma yaptık. Özellikle kenar semtlerdeki metruk evleri tek tek aradık. Yine bu aramalarımız sırasında dün gece cesedi bulduk. İsterdik ki Musa'ya sağ ulaşalım, ama olmadı. Katili inşallah çok kısa zamanda bulacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.
Emniyet Müdürlüğünde oluşturulan ekipler tarafından Musa'yı kaçıran gencin robot resmi çiziliyor. Görgü tanıklarının ifadesi doğrultusunda birkaç tip robot resim üzerinde çalışan görevliler, en kısa sürede kaçıranın fotoğrafının netleşeceğini söylediler. Öğrencinin bir çete tarafından kaçırıldığı üzerinde duran polis, "Çok değişik ihbarlar yapılıyor. Ancak, ortada henüz net bir fotoğraf yok. Kaçıran gençle Musa'nın ilişkisinin ne olduğunu çözmeye çalışıyoruz" dedi.

 ARKADAŞLARI ÜZGÜN, MÜDÜRÜ AĞLADI

 Musa'nın eğitim- öğretim gördüğü Ömer Duygun İlköğretim Okulunda ise gözyaşı ve hüzün vardı. Sınıftaki sırası boş kalan Musa'nın arkadaşları ölümüne inanmadıklarını söylediler. Musa'nın çok başarılı bir öğrenci olduğunu belirten Okul Müdürü Şeref Turan "Bir evladımı kaybettim. Çok üzüldüm" dedi ve gözyaşlarını tutamadı.
Öte yandan ATV'de Müge Anlı ile 'Tatlı Sert' programına 'Hacker Musa'nın kaybolmasıyla ilgili olarak ihbar yağdı. Özellikle programa katılan kadınlar tarafından yapılan ihbarlarda Musa ile birlikte güvenlik kameralarına yansıyan görüntüdeki gencin isminin 'Levent' olduğu, burnunda bir çöküntü ve yüzünde çizik bulunduğu bildirildi. Yayından alınan kadın, programcılara Levent'le ilgili diğer bilgileri de aktardı. Madde bağımlısı olarak tanınan ve öğrencilere sarkıntılık ettiği öne sürülen gencin, siyah gözlü, esmer, kıvırcık saçlı, deri mont giydiği belirtildi. Bir başka kadın, gencin hurdacılık yaptığını ve Kavakkapı Mahallesinde oturduğunu iddia etti.

 MUSA ÇETEYE PARA KAZANDIRIYORDU İDDİASI

 Başka bir vatandaş ise görünülendeki gençle Musa'yı Çaykara iş merkezinin arkasındaki bir internet kafede gördüğünü anlattı. Musa ile o gencin bir bilgisayar önünde oturduklarını kaydeden kimliğini açıklamayan vatandaş, "Ne bakıyorsun" uyarısıyla karşılaştığını belirtti. Tanık, "Öğrenmek için bakıyorum" dediğini kaydederek "Bilgisayar önünde sanki Musa'ya bir şeyler yaptırıyorlardı. Bunlar bir çete. Çetenin lideri 'Tamara' kod adlı birisi. Kaçıran gence ise ufak - tefek anlamına gelen 'Goddik' diyorlardı. Musa'ya para kazandıran bir oyunu oynatıyorlardı. Anladığım kadarıyla Musa bilgisayar oyunlarından çeteye büyük paralar kazandırıyordu.' diye konuştu. 

CENAZE NAMAZI SONRASI PROTESTO GÖSTERİ YAPILDI 

Musa Kang’ın cenazesi namaz için Gürcükapı Camisine getirildi. Bu sırada sinir krizi geçiren bir kişi, vatandaşların omuzlarında cenazeevine götürüldü. Musa’nın tabutu başında mahalleden ve okuldan arkadaşları ağladı. Cami bahçesinde toplanan vatandaşlar, Musa Kang’ın katilinin yakalanmamasına tepki gösterdiler. İkindi namazı sonrası kılınan cenaze namazına Vali Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Ahmet Küçükler, Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak ve AK Parti İl Başkanı Murat Kılıç ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Namaz sonrası Musa Kang’ın cenazesi araca konulurken, bazı vatandaşlar tekbirler getirerek yürümeye başladı. Yaklaşık 200 kişilik grup, ‘Emniyet istifa’, ‘Başbakan istifa’, ‘Erzurum uyuma çocuğuna sahip çık’, ‘Musa’ya uzanan eller kırılsın’ sloganları attı. Gürcükapı Camisinden Orhan Şerifsoy Caddesine çıkan göstericiler, kendilerini durdurmak isteyen polislerle tartıştı. İstasyon Garına kadar yürüyen ve çocuğun cesedinin bulunduğu yere gitmek isteyen göstericilere, Musa’nın dayısı olduğunu söyleyen Mahmut Demir megafonla seslenerek engel olmaya çalıştı. Polislerle bir süre tartışan kalabalık, tekrar Gürcükapı Semtine yine slogan atarak yürüdü. Polisin çok sıkı önlem aldığı protesto gösterisi, Gürcükapı camisi yakınında sona erdi. Musa Kang’ın cenazesi ise Yoncalık köyüne götürülerek toprağa verildi. (dha)