Küçük bir odada büyük değişimler

Küçük bir odada büyük değişimler
Küçük bir odada büyük değişimler
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Fatih Karagümrük’te düz ayak girilen ufak bir oda. Duvarların bir tarafı resimlerle, fotoğraflarla, diğer tarafı kitaplarla dolu . Odanın içindeki çocuklardan kimi resim yapıyor, kimi yazı yazıyor. Dışardan bakıldığında sıradan bir çalışma gibi görünse de bu küçük odada yapılanlarla üç yılda büyük değişimler yaşandı. Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve 2010’da kurulan Sulukule Gönüllüleri Derneği üç yıldır Sulukuleli çocuklar için çalışmalar yapıyor. Toplum gönüllüsü gençler, yaz aylarında ‘Sulukule dönemsel yaz projesi’ için, Sulukule Gönüllüleri Derneği’ne geliyor. Burada 5 - 13 yaş arası çocuklarla birlikte kukladan resime, yazıya kadar pek çok atölye yapıyor, ders çalışıyor. Çocuklar videolarla haklarını öğreniyor. Üniversiteli gençler çocukları şehir içinde gezilere götürüyor. Çocuklar bu sayede hem sosyalleşiyor hem de birbirleriyle kurdukları iletişimleri gelişiyor. Yaz ayında ikişer haftalık iki dönem halinde yapılan çalışmada 25 toplum gönüllüsü genç, 50 çocuğa çeşitli konularda destek oluyor. 

Yıkım çok etkiledi
 
Sulukule Dönemsel Yaz Projesi Koordinatörü olan TOG’den Zeynep Başaran “İlk geldiğimizde çocuklar bizi yabancı görüyordu. Şimdi sıcak bir ilişkimiz var. Çocuklardaki olumlu değişimin daha kalıcı olmasının sebebi Sulukule Gönüllüleri Derneği’nin sürekli açık olmasın” diyor. Sulukule Gönüllüleri Derneği’nden Özlem Soysal ise “Derneği kurduğumuzda yıkımdan sonra Taşoluk’a gönderilen ailelerin tamamı geri dönmüştü. Yıkım, çocukları çok kötü etkiledi. Aileler daha çok yoksullaştı , bu da çocukları vurdu. Geçen gün ilk kez mahallesinin yeni halini gören bir genç, ‘mahallemin ölüsünü gördüm’ dedi. Çocuklar burada mutlu. Aileler de burası her gün açık olsun istiyor çünkü çocuklar burada olmazsa sokakta oluyor” diye konuşuyor. 

Yazmayı öğrendim 

Çocuklar çalışmalardan çok mutlu. 14 yaşındaki Yağmur Atakan, üç yıldır çalışmalara geldiğini antarak “Burada çok mutluyum. Uçurtma yapmayı, kukla hazırlayıp oynatmayı öğrendim. Grup çalışmaları yapmayı da çok seviyorum. En çok Emirgan Korusu’nda geziye gittiğimizde eğlendim. Bütün öğretmenlerimi çok seviyorum” diyor. 6 yaşındaki Deniz Edenbağ ”Yazmayı tam öğrenememiştim ama arkadaşlarımın isimlerini yazmayı öğrettiler burada. Resim çizip arkadaşlarımın ismini yazmayı çok seviyorum. En çok vapura bindiğimizde eğlendim” şeklinde konuşuyor.


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  Uçurtma

  ,

  Fatih

  ,

  Sulukule

  ,

  Resim

  ,

  toplum

  ,

  dolu

  ,

  genç

  ,

  ders

  ,

  Yağmur

  ,

  sıcak