Küçük Demet'in büyük dramı

Küçük Demet'in büyük dramı
Küçük Demet'in büyük dramı
Ergani'de iki aile arasındaki anlaşmazlık sonucu çıkan silahlı çatışmada ölen 15 yaşındaki Demet'in hayatı acılarla geçti.

 

Esat TAŞTEKİN

DİYARBAKIR - Ergani ilçesinde Yiğit ve Kardaş aileleri arasında çıkan silahlı çatışmada hayatını kaybeden 15 yaşındaki Demet Kardaş’ın kısacak yaşamı, acılar içinde geçti. Annesi 3 yıl önce doğumda yaşamını yitirken, babası yeniden evlenip köyü terk etti. Babaannesi maddi durumu olmadığı için yanında kalan Demet’i 5’inci sınıftan sonra okula göndermedi. Demet, önceki gece iki ailesinin husumetindeki silahlı çatışmada yaşamını yitirdi.
Ergani’nin Kömürtaş Köyü’nde yaşayan ve akraba olan Yiğit ile Kardaş aileleri arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden önceki gün iki ayrı silahlı çatışma çıktı. Ergani ilçe merkezinde bir otomobile 4 kişinin açtığı sonucunda 39 yaşındaki Remzi Yiğit hayatını kaybetti, ağabeyi 42 yaşındaki Mehmet Yiğit yaralandı. Yiğit ailesi, saldırıdan sorumlu tuttukları Kardaş ailesinin Kömürtaş Köyü’ndeki evlerine gece yarısı silahlı baskın yaptı. Saldırganlar, otomobil lastiği yakıp içeriye attıkları iki evden çıkanları silahlarla yaylım ateşine tuttu. Bu saldırı sırasında olayla ilgisi bulunmayan 15 yaşındaki Demet Kardaş yaşamını yitirirken, babaannesi Ferizan Kardaş ile akrabası Zülküf Kardaş yaralandı.ANNESİ DOĞUMDA ÖLDÜSaldırıda yaşamını yitiren Demet Kardaş’ın kısa yaşamının acılar içinde geçtiği ortaya çıktı. 5 çocuklu bir ailenin kızı olan Demet Kardaş’ın annesi Hogan Kardaş, 3 yıl önce 6’ıncı çocuğunu dünyaya getirirken, bebeğiyle birlikte hayatını kaybetti. Baba Azamet Kardaş, Ergani’den Diyarbakır’a yerleşerek yeniden evlenirken, çocuklarını da annesi Ferizan Kardaş’a teslim etti.
Babaanne, Demet Kardaş’ı maddi imkansızlık yüzünden 5’inci sınıftan sonra okula göndermeyip, köydeki işlerde çalıştırmaya başladı. Demet’in ablası Zozan evlenip başka yere yerleşirken, ağabeyi Burhan askere gitti. Babaannesinin yanında kardeşleri Orhan ve Ali ile birlikte yaşayan ve saldırıda hayatını kaybeden Demet’in cenazesinin toprağa verilmesi de köylülere büyük hüzün yaşattı. Köydeki silahlı çatışma nedeniyle yaşanan gergin üzerine Demet, ablası Zozan, köylüler ve jandarma görevlilerinin katıldığı törende köyde gece yarısı toprağa verildi. (dha)