Küçük Döndü'nün intiharı hâlâ bir sır

14 yaşındaki Döndü Erdoğan Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir aydır yaşam ile ölüm arasında gidip geliyor.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - 14 yaşındaki Döndü Erdoğan Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir aydır yaşam ile ölüm arasında gidip geliyor. 'Şüpheli şahıs' olarak gözaltına alınan çocuk, nezarette bileklerini kesip intihara kalkışmış serbest kalınca da dördüncü kattan atlamıştı.
Döndü'nün başına gelenler gazetelerin üçüncü sayfalarına 'Kelepçelenmeyi gururuna yediremedi' diye yer almıştı. Oysa aile, Döndü'nün bunun ötesinde şeyler yaşadığını düşünüyor. Anne Yıldız Erdoğan, kızının eve dönmemesi üzerine aramaya çıktıklarını ve Yenibosna 75. Yıl Karakolu'nda bulduklarını anlatıyor:
'Sana ne yaptılar?
"Kelepçeli elleri kanamış, saçı başı darmadağınıktı. Başında kızarıklık vardı. Sanırım ona elektrik vermişler. 'Kızım sana ne yaptılar?' diye sorduğumda yüzüme bakmaya çekindi. Polislerden kelepçelerini açmalarını onu serbest bırakmasını istedik. Ancak kimliği olmadığı için bunu yapmadılar. Evden kimliği getirildi, bu sefer de 'Genel Bilgi Taraması' yapacaklarını söylediler. Sonunda kelepçelerini açtırdık. Bir bardak su istedi. İçmeden bardağı kırıp bileklerini kesti. Hastaneye götürdük, pansumandan sonra tekrar karakola aldılar. Polis eşliğinde eve geldiğimizde saat gece 01.00 olmuştu. Çocuk yüzümüze bakamıyordu, ona dokunmaya çalışınca geri çekiliyordu. Kolunu tuttuğumda
acı içinde bağırdı, her tarafının sızladığını
söyledi. Vücudunda morarmalar başlamıştı. Ablası Gülsüm'ün evine yolladık açılır diye. Odada yalnız kalınca kendini dördüncü kattan atmış."
'Aklımıza her şey geliyor'
Saçı sakalı birbirine karışmış Baba Halil Erdoğan çaresizlik içinde.
Kızının karakolda ne yaşamış olabileceği sorusuna babanın cevabı, "İnsanın aklına her türlü kötü şey geliyor. Adli Tıp Kurumu raporundan sonra neler olduğunu anlayacağız" şeklinde.
Konfeksiyon atölyesi işleten baba, sıfırı tükettiğini "Olması gereken ameliyatlar var, ama 20 milyara yakın para gerekiyor" dedi.