@ismailsaymaz

Küçük Enes'e yakın mesafaden ateş edilmiş

Küçük Enes'e yakın mesafaden ateş edilmiş
Küçük Enes'e yakın mesafaden ateş edilmiş
Diyarbakır'da sekiz yaşındaki Enes Ata'nın ölmesiyle ilgili üç polis memuru hakkında 'yakın mesafeden' ateş edildiği belirtilerek yargılama kararı verildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Diyarbakır ’da, 28 Mart 2006’da çıkan olaylarda sekiz yaşındaki İsmail Erkek mermiyle, aynı yaştaki Enes Ata da başına gaz bombası kapsülü vurması sonucu ölmüştü. Ata’nın ölümüne ilişkin soruşturma altı buçuk yıl Diyarbakır Savcılığı’nın raflarında bekledi.

Savcılık o tarihte Diyarbakır Emniyeti Özel Harekat Şubesi’nde görevli olup daha sonra Ankara ’ya atanan Hayrettin Akar, Bilal Özkara ve Nuri Özgenç’i şüpheli bulup soruşturma izni için Diyarbakır Valiliği’ne başvurdu. Vali Toprak, 25 Temmuz 2012’de, soruşturma izni vermedi. Karakol önünde atıldığı iddia edilen fişeğin hangi polis tarafından atıldığının ve hangi silahtan çıktığının saptanamadığını iddia eden Toprak, şöyle diyordu:

“Enes Ata isimli şahsın ölümüne neden olan gaz fişeğinin Diyarbakır kuvvesine kayıtlı silahlardan hangisinden atıldığı ve silahı hangi personelin kullandığının belli olmadığı, olayın olduğu sırada hangi personelin nerede görevli olduğuna dair bir iç görevlendirme yapılmadığı...”

Karar üzerine Diyarbakır Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz edildi. Mahkeme, 4 Aralık 2012’de, valiliğin kararını kaldırarak, üç polisin hakkında soruşturma izni verdi. Mahkeme, küçük Enes’in “gaz fişeğinin çarpması sonucu kalp ve mide yaralanması, iç kanama ve kanama şoku sonucu” öldüğünü, öldürücü ateşin yakın mesafeden yapıldığını belirterek, “Ata’nın ölümüne neden olan gaz fişeğinin adı geçen görevlilerce atılmış olabileceği şüphesi doğduğundan ve ön inceleme raporu ve eki belgelerin ciddi bulgu ve belgelerle dayalı olduğu ve soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelik ve yeterlilikte olduğu...”


  http://www.radikal.com.tr/1121338112133811

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Keryil arkadaşım - evetisyan06

  Söylediğin bazı şeylere katılırım ancak lütfen benim sözlerini çarpıtma. Çarpıtmak gerçeği yansıttığı takdirde kendisi için hoş olmayacağını düşünenlerin işidir. Bir yere molotof atmak için eyleme gitmekle ( molotofsuz bir eyleminizi neredeyse görmedik desek abartı olmaz.) dükkanların camını çerçevesini indirip ateşe vermekle bir mahalleden tesadüfen geçmek arasındaki devasa farkı anlamak istemeyene ben anlatamam zaten; bunu bakan herkes görür. Ayrıca ortalığın ateşe verildiği molotoflu eylemlere müdahaleyi toplanma hakkının ihlali olarak sunmanız bana hiç bu eylemleri görmediğini düşündürdü. Keşke önce görüp sonra yorum yapsaydın.. Görsen bu derece çarpıtma yapacağına ihtimal veremiyorum. Diğer sözlerine cevap yazardım ama burayı münazara ortamına döndürmemek için çarpıttığın noktalarla yetiniyorum. Bizler söylemek istediğini ifade edebilecek yeterlilikte insanlarız, lütfen birbirimizin sözlerini yorumlayarak şunu demek sitedi, bunu demek istedi tarzı çarpıtmalara tevessül etmeyelim. Eminim başka bir şey söylemek istersek onu da söyleriz açıklıkla..

  ELİNDE SİLAH DOKUNULMAZLIK ZIRHI İLE KÜÇÜK ÇOCUGU ÖLDÜRMEK LANETLİYORUM - semi ekrem

  Medyanın daha önce dügünlerde ve sevinç gösterilerinde sevinen kişilerin bellerindeki silahları çıkartarak masum insanları öldürmelerini magandalıkla haklı teşhir ederek kamuoyuna yansıtıyordu adalet hükmünü kısmi cezalarla verebiliyordu.Bu konu farklı halkın vergisi ile maaşını alan ve devletin güvenligini temin edenlerin sözde refah ve huzur getirici yasalarla bu güvenlik konseptini fazlaca imtiyazlık vererek dolduran zihniyetin vebali de vardır küçük enesin öldürülmesinde hiç kimse bu olay münferit diyerek polis kurumunu ve ona baglı iç işlerini aklayamaz suçlular içerde devletin içindeki yürütme dedir.

  molotof karsilastirmasi - keryil

  evet bence cok isabetli olmus. bugune kadar molotof attigi iddia edilip de "ben atmadim" diyen, attigini gosterir delil olmayan, bu yuzden de beraat eden birini duydunuz mu hic? ben duymadim cunku. sirti terli yakalandi diye molotof atmaktan ceza olan oldu bu ulkede, dalga mi geciyorsunuz siz? ayni "hukuk" gazla, doverek, vurarak olduren polisler icin uygulansaydi boyle bir problem olmazdi zaten. onlarinki daha ziyade "ayagim takildi, sans eseri adami sirtindan ve basindan uc kez vurdum" hukuku. ayrica afedersiniz ama hukuk anlayisiniz o kadar geri ki, daha herhangi bir sucun gerceklesmemis oldugu, gelecekteki eylemler icin "oraya gelirseniz sonuclarina katlanirsiniz" demenin "toplu cezalandirma", "tehdit" ve "toplanma ozgurlugunu ihlal" anlamina gelecegini akil edemiyorsunuz. her ucu de modern hukukta cezalandirilabilen fiillerdir. size gore polisin mudahale ettigi kisinin aslinda mudahale ettigi kisi oldugundan emin olmasi gerekmiyor. mesela guvenli olmayan bir mahallede yakinimda kavga cikiyor, polis alakam olmamasina ragmen beni de dovuyor, ama size gore hakli, ben o mahalleye gelerek hak etmisim zaten. ama polisin "ben kimi dovuyorum ya" diye sormak gibi bir sorumlulugu yok. bu ornekte de soyleyemediginiz cumleyi acikca soyleyelim: "enes'in olumu, kendisini olduren kisi disinda herkesin sucudur". neden? cunku enes guneydogu'da eylemde polis tarafindan olduruldu. polisin vatandasi oldurmesi uzerinden tartisma yaparsaniz "olumler uzerinden propoganda" yapmis oluyorsunuz, ama polislerin kafasina isabet eden taslar veya olen askerler uzerinden yaparsaniz "siddet karsiti" ve "vatansever" bir tartisma yapmis oluyorsunuz. boyle sihirli bir ulke burasi.

  katil polis! - zebda

  Artık halkın,gazetecilerin, santçıların,derneklerin ve sosyal platformunların polis terörüyle ilgili birşey yapması lazım.Yurtcapında kampanya ve gösteriler düzenlenmeli! Orada olacağız!polis terörüne son!

  ... - myasin

  valiler seçimle iş başına gelmedikçe, hiç kimse demokrasiden bahsetmesin. seçilmiş bir belediye başkanından daha yetkili olmamalısın. çünkü hiç kimse seni seçmemiş.

  Kim attı? - evetisyan06

  Olay yerinde yüzlerce polis var, olayın yakınında ise muhtemelen onlarca.. hangisinin attığı gaz fişeği değdi nereden bilip ceza keseceksin? Şimdi polis deyince anlamaz bazı arkadaşlar onlara empati yapabilecekleri şekilde soralım: PKKlı teröristler eylem yapıyor. Molotof atan, taş atan onlarca kişi var. Polisin biriin başına taş geliyor veya molotof üzerinde patlıyor ve polis ölüyor. Hangi göstericinin attığı molotoftu bu? Nasıl bileceksiniz? Muhtemelen molotofu atan bile bilemeyebilir. O yüzden polise devlete saldıracağınıza önce çocuklarınızı molotoflu gösterilerden uzak tutun. Hem tehlikeli yerlerde delikanlı gibi gerinip he de taş, fişek vs değince ağlamak yeni moda oldu. Ne bekliyordunuz gül mü değecekti burnunuza? Varsa video görüntüsü bulunup gerekli ceza verilsin ama kalkıp bunun üzerinden aa bak işte yine faşist polis edebiyatı bıkkınlık verdi artık. Biz o polisin çocuklara çikolata dağıttığını da çok gördük ama çocukların eline molotof ve taş verip öne sürenlerin hiç vicdanı sızlamıyor sadece çıkıp bu ölümler üzerinde propaganda yapıyorlar. Burdakiler de ceset üzerinden propaganda yapanlardan farksız. Gerçekten bu çocuğun ölümüne üzülseler neden sormazlar " bu çocuklar neden öne sürülüyor, yazık değil mi"! Ama öenmli değil ölüm olsun ki onlara fırsat doğsun polise ve devlete saldırmak için.

  DAVA - Secret Garden

  polisler kimin emri ile yapti bu cinayeti? basbakanin.basbakan ne demisti? KADINDA OLSA COCUKDA OLSA BENIM GUVENLIK KUVVETLERIM GEREKENI YAPACAKTIR.degilmi? burada yargilanmasi gereken basbakandir o polisler degil.basbakanin emri ile 139 cocuk katledildi.kamera onunde israil askerlerinin filistinli genclerine yaptigindan daha kotu.kolunu kirdilar.dibciklerle kafa tasi kirdilar.oldurdukleri insanlari ayagina ip baglayip sag iken surukleyip ' ne mutlu türküm diyene' yazan meydana getirip sergilediler.simdi formaliteden daha once oduller almis o polisleri yargilayacaklarmis.inanan varmi? ben inanmiyorum.onlari alir turkiyenin en ucra kosesinde mahkeme ederler.cocuklarin aileleri oraya gidemeyecek.giderlerse bile turkcu irkci sunni gozu donmus canilerin saldirisina ugrayacaklar.ve mahkeme 5-6 sene sonra zaman asimi nedeniyle dusecek.olacak olan budur.